کاربران

آخرین گزارش تصویری :

 

 


عضویت ایران در پروژه جهانی ژنوم اسب

 


تاریخ ثبت: 1393/07/23

با عضویت ایران به عنوان تنها نماینده خاورمیانه در پروژه جهانی ژنوم اسب می توان نژادهای اسب بومی را در جهان ثبت کرد و از ثبت نژادهای اسب کشور توسط بیگانگان جلوگیری کرد.

 

 

 

 

 

 

به گزارش سایت صنعت اسب، پروژه جهانی ژنوم اسب (International Horse Genome Project) یک پروژه بین المللی با همکاری بیش از 100 دانشمندان در 20 کشور جهت شناسایی ژنوم، توالی یابی DNA اسب می باشد.

 

با استفاده از نتایج این پروژه، دانشمندان می توانند جنبه های ژنتیکی فیزیولوژی، ارزیابی عملکرد و بیماری موجود در اسب را شناسایی کنند.

 

ابزارهای ژنتیکی توانایی کمک به محققان برای شناسایی روش های درمانی جدید لامینیت، بیماری های تنفسی، و غیره را دارد لذا پیوستن ایران به عنوان یکی از اعضای اصلی پروژه ژنوم اسب و تنها نماینده این پروژه در خاورمیانه نوید یک فعالیت علمی و قابل تائید توسط محققین برجسته بین المللی می باشد.

 

در همین راستا با تلاش مستمر محققین ژنتیک اسب کشور با نمایندگی آقای دکتر محمد باقر زندی، ایران به عنوان تنها نماینده خاورمیانه در این پروژه شناخته شده و در اینده امیدواریم آزمایشات ژنتیکی اسب کشور به صورت علمی و مورد تائید مجامع علمی قرار گیرد و از این فرصت بوجود امده می توان نژادهای اسب بومی را در جهان ثبت کرد و از ثبت نژادهای اسب کشور توسط بیگانگان جلوگیری بعمل اید.

 

با توجه به اظهارت دکتر محمد باقر زندی در ایران برای نخستین بار اسب های نژاد ترکمن، کرد و کاسپین و گور ایرانی با استفاده از تراشه های ژنومیکی تعیین ژنوتیپ شده اند و از نتایج بدست امده می توان برای تشکیل پایه ژنومیکی اسب های بومی کشور استفاده کرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر به وبگاه زیر مراجعه کنید.

http://www.uky.edu/Ag/Horsemap/middleeast.html

 و

Iranianhorsegenome.blogfa.com

 

 


                                                                                      منبع خبر :    


 

ایمان |   1393/07/23 15:31:07   |
50     0
مباکه انشالله
واقعا مایه مباهات است که ما دارای دانشمندان توانمندی هستیم و این خبر خوشحال کننده ای است در جهت کوتاه کردن دست بیگانگان بر ثبت و تصرف بر نژادهای بومی کشور می باشد.
به این اقای دکتر زندی و جامعه سوارکاری کشور این موفقیت بزرگ رو تبریک میگویم
ایمان از کرمان
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
عبدالجلیل غیادی |   1393/07/23 20:40:07   |
55     0
احسنت و تقدیر !!
آمدی جانم به قربانت ولی حالا هم به موقع است !!
جناب دکتر محمد باقر زندی باغچه مریم عزیز!
آر شاگرد خلف دکتر اردشیر نجاتی جوارمی انتظار همین است و بیشتر البته !! که خود حال دانشمند محققی است کاردان و درد آشنای اسبداران ایرانی که دانشش در بایگانی های مراکز علمی معتبر نه تنها خاک نمی خورد بلکه با آشنایی ایشان و اساتید و همکاران برجسته ایرانی و خارجی اش به مسایل روز علوم نوین ژنومیکس تونایی
بالفعل انجام کاربردی ترین تستهای ژنتیک و ژنومیک را برای اسبهای ابران و خاورمیانه و حتی آسیای میانه و سایر کشور ها داراست.

حال از جهاد میخواهیم دیگر درنگ نکند و به وظیفه خطیر و قانونی خود عمل نموده و با عنایتی دقیق به برنامه های چشم انداز 20 ساله و نقشه جامع علمی کشور با رویکردی ملی و جلب مشارکت تمام گروههای دست اندر کار اسب
تبارنامه اسب ترکمن ایران را بعنوان نمونه کار تمامی نژادهای اسب در ایران شروع و البته به اتمام برساند! درنگ دیگر جایز نیست و این گوی و این میدان!!
حجت بر همه تمام!
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
اصغر امینی |   1393/07/23 23:41:34   |
45     0
بنده از صمیم قلب این افتخار بزرگ را به جناب دکتر زندی و جامعه اسب ایران تبریک عرض می‌نمایم
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
محمد باقر زندی |   1393/07/25 08:49:12   |
55     0
با عرض سلام و ادب
اینجانب از اظهار لطف دوستان و بزرگان صنعت اسب کشور بی نهایت سپاسگزارم و عضویت ایران در این پروژه جهانی را مدیون تمامی اسبداران عزیز کشور می دانم. چرا که با حمایت های شما این موفقیت بزرگ بدست آمده و این افتخار تنها بنام شخص حقیر و تیم تحقیقاتی اینجانب نیست، بلکه بنام کشور و بنام تک تک اسبداران عزیز می باشد.
لازم به ذکر است که با عضویت ایران در این پروژه جهانی به عنوان تنها نماینده در خاورمیانه، می توان نه تنها تمام آزمایش های ژنتیکی اسب در کشور را انجام دهیم بلکه امکان اخذ نمونه از کشور های خاورمیانه نیز میسر میباشد و تمام آزمایشگاههای موجود در جهان ایران را به رسمیت خواهند شناخت.
همانطور که دست عزیزی بنام ایمان و جناب دکتر غیادی اشاره فرمودند دغدغه پرورش دهندگان اسب کشور انجام تست های ژنتیکی اسب در داخل کشور می باشد که این امر میسر در حال حاضر میسر شده و تمام تست های ژنتیکی مرتبط با اسب در داخل کشور که مورد تائید بیش از 100 محقق در 20 کشور جهان می باشد قابل انجام خواهد بود.

 پاسخ 
دیدگاه کاربران
حسین معظمی |   1393/07/25 21:18:02   |
جناب آقای دکتر زندی
این موفقیت برزگ که مطمئنا" مایه سرافرازی ایران است، را خدمت جناب عالی تبریک عرض میکنم. امید است سر و سامان وضعیت تبارنامه اسبهای نژاد اصیل ایرانی به مشاورت فرزندان لایق این مرز و بوم چون شما صورت پذیرد.
ارادتمند حسین معظمی
سمندصحرا |   1393/07/26 18:59:57   |
دوست و استاد بزرگوارم جناب دکتر زندی
خوشجالم که همت و جدیت شما به عالی ترین نتیجه ممکنه رسید.به نوبه خود این موفقیت را به شما و بالاخص جامعه اسب ایران تبریک میگویم
عبدالجلیل غیادی |   1393/07/25 10:08:05   |
55     0
اگر فدراسیون واقعا قصد خدمت دارد بدور از تعصبات سازمانی و با رویکرد حفظ منافع ملی تولیدکنندگان و با هدف هم افزایی نیروهای دولتی در جهاد و فدراسیون برای حل نهایی کشمکش ها و در جهت منافع تولیدکنندگان لارم است بیاید و به قانون تمکین کند و با قرار گرفتن در کمیته یا هیئت امنای موسس تبارنامه با نظارت قانونی جهاد در حضور نمایندگان تمامی مالکین و خبرگان شجره و متخصصین ژنتیک و... مشارکت کند تا شناسنامه ها بر اساس یک تبارنامه استاندارد علمی مورد قبول مجامع علمی ملی و بین ا لمللی صادر و برای همیشه اختلافات تمام شود و برویم دنبال طراحی مسیر های توسعه ای بعدی که خیلی هم دیر شده است!
حالا حرف حساب شما ومن وتمام تولیدکنندگان اینست که :
1. جهاد باید از جایگاه قانونی خودش صیانت کندکه در واقع جهاد به نیابت از تولید کنندگان اسب با رای نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی این جایگاه را بدست آورده است و حق واگذاری این حق ورها کردن سنگر نظارت وحمایت از اسب را ندارد!
2. فدراسیون نیز بر حسب وظیفه امکاناتی را که از دولت وتولیدکنندگان دریافت مینماید باید در راستای حمایت از تولیدکنندگان اسب ایرانی بطور عادلانه در اختیار آنها قرار دهد و از تحمیل هزینه های اضافی و تبعیض در توزیع امکانات بین اسبداران برهیز نماید.
3.وظیفه ذاتی این دو نهاد است که در تمام تصمیم سازی ها نمایندگان همه اقشار تولید کننده و مالکین را به همراه خبرگان و عالمان حوزه ذیربط
از علمای ژنتیک در موضوع تبار نامه دعوت و تا تشکیل انجمن های نژادی آنها را در سیاست گزاری ها مشارکت کامل بدهند.
حال اگر به نظر شما فدراسیون و جهاد باسخگو شده باشند راه حل موضوع بسیار ساده است!:::::?

به اعتقاد همه اهل فن که با آنها مشاوره کرده و فیض برده ام تمامی اختلاف نظر ها و حتی اختلاف سلیقه ها ی مطرح شده در طی حدود 3 ماه اخیر در مجموع بار مثبت آگاهی بخش و راهگشا داشته است. یکی از این بزرگواران اعتقاد داشت که:
سطح آگاهی و توانایی تولید هدف دار مالکین و محققین اسب ترکمن ایران به حدی رسیده است که به جرات می توان گفت:
در طول تاریخ اسبداری اخیر
ایران زمین مالکین و تولید کنندگان اسب ترکمن ایران هرگز به این کیفیت و به این کمیت قابل توجه برای هویت بخشی استاندارد وعلمی اسبهای ترکمن ایران مطالبه و بیگیری نداشته اند!
دوستان عزیز من اعتقاد دارم که نیاکان ما وقتی میگویند:"بولانماسا دورلانماز"به معنی واقعی اعتقاد و التزام عملی به تضارب آرا که همیشه اگر صادقانه باشد وحدت بخش است نه تفرقه برانگیزانه!
بنده مطمئن هستم که حتی در دوردست ترین و محرومترین نقاطی که مردم اسب ترکمن برورش میدهند با بحث تبارنامه و تست دی ان ای! و حتی لزوم تستهای ژنومیک سلکشن آشنا شده اند!شما این دستاورد را کم و دست کم نگیرید!
برای من باور کردنی نبود که به این سرعت بحثها ی سنگین علمی ساده گویی شده و به زبان مشترک اسبداران تبدیل شده باشد بطوریکه هر مالکی امروزه بعذ از دیدن و بسندیدن اسب اولین سوالی که میکند اینست که آیا تست دی ان ای دارد؟بگذریم از افسار گسیختگی های تستهای انجام شده تا امروز!چون همه این نابسامانیها با اولین حرکت علمی صحیح در تبارنامه قابل حل است وفقط در تاریخ ثبت و به تدریج مثل همه آزمون و خطاهای تاریخی به فراموشی سبرده خواهد شد!!
از طرفی وجود این همه خبره ژنتیک را باید به فال نیک بگیریم و تاج سرمان !که حتی بایان نامه ها و مقالات فوق تخصصی در زمینه اکواین ژنتیک هم در مورد اسب ترکمن ایران نوشته و در ژورنالها و کنفرانسهای معتبر بین ا لمللی مطرح وبه ثبت رسانده اند!
بنده بارها شاهد بوده ام که وقتی در کنفرانسهای بین المللی آخال تکه که صاحب نظران و دست اندرکاران مطرح جهانی در آن حضور دارند وقتی با نتایج و شیوه های نوین هویت بخشی ژنتیک و انتخاب ژنومیک در اسب توسط ژنتیست های آیرانی روبرو و آشنا میشوند ضمن تعجب و شگفت زدگی از توانایی های عالمان ایرانی نه تنها سوالات متعددی را از ژنتیستهای ما میبرسند بلکه خیلی از مالکان برتر آخال تکه تقاضای تحویل نمونه مو و حتی خون به آقای دکتر نجاتی و آقای دکتر زندی برای انجام آزمایشات ژنومیک سلکشن میکردند و حتی حاضر بودند تمامی هزینه های آزمایشگاه و امور لجستیکی را به دلار برداخت نمایند!

این دستاورد ها حاصل دو عامل اصلی است:
1. احساس نیاز و مطالبه هوشمندانه تولید کنندگان و مالکین عاشق اسب ترکمن ایران برای هویت بخشی و تجاری سازی استاندارد اسب ترکمن ایران.
2.تخصص و دلسوزی عالمان ایرانی علم ژنتیک در ایران که راهگشای اصلی راه بسیار ناهموار تبارنامه اسب ترکمن ایران بوده اند و من در کامنت های قبلی خود در این سایت بارها از این بزرگواران اسم برده و سباسگزاری کرذه ام.

حال که در این شرایط خطیر تاریخی! تاسیس تبارنامه استاندارد اسب ترکمن ایران به یک ضرورت تاریخی تبدیل شده و از سوی همه اهل فن و دلسوختگان و حتی از سوی ساده ترین روستاییان تولید کننده این ضرورت حس و بصورت مطالبه قانونی در آمده است اینجانب به نمایندگی از جمع صمیمی و ساده و مهمان نواز اعضای شرکت تعاونی توسعه صنعت اسب و سوارکاری خراسان شمالی بجای بررسی علل جمع نشدن تولید کنندگان !!راهکارهای وحدت و تجمع و تشکیل هسته های اولیه انجمن نژادی اسب ترکمن ایران را دنبال و مطرح مینمایم! چون سنگ محک و کلید راهنمای همه ما نتایج بررسیهای علمی و کارشناسی تشکل و بعد هم انجمن نژادی آینده اسب ترکمن ایران خواهد بود که همه مالکان و تولید کنندگان بلا استثنا در آن سهیم و منتفع خواهند بود و حتی مثل همه دنیای اسب که صاحب تبارنامه های معتبر هستند مانند تبارنامه ماک برای آخال تکه جایگاه همه اسبها از جمله بایه های خالص و حتی آمیخته های نژادی در تبارنامه تبیین خواهد شد و بر اساس استراتژی آینده که بانل تخصصی انجمن آنرا اعلام خواهد کرد هیچ ذخیره ژنتیکی دارای ژنهای برتر اسب ترکمن ایران از برنامه ریزی برای قرار گرفتن در تبارنامه یا ضمیمه تبارنامه بی نصیب نخواهد بود. و مجموعا اصولا روش علمی فی ا لنفسه دموکراتیک و راهگشا و وحدت بخش و فصل ا لخطاب است!
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
عبدالجلیل غیادی |   1393/07/25 10:46:59   |
57     0
دوستان ارجمند مالک سیلمی های ترکمن ایران !
بیاییم و هوشیارانه تر تولید کنیم!
موضوع خیلی ساده است!
مالکین خیلی از سیلمی های ترکمن ایران که شجره واضح و روشنی دارند و بارها تولیداتشان در کورس هاو جشنواره ها مقام دار و صاحب عنوانهای ملی هستند و حتی از خود فدراسیون هم تایید خلوص گرفته و کارت سیلمی هم دارند بنابر این اعلامیه دوباره حداقل 750000 تومان به حساب فدراسیون باید بول واریز کنند؟ !
وجالبتر اینکه چرا نوع آزمایشات ژنتیکی در این اعلامیه کوتاه مشخص نشده است!؟در حالیکه در اعلامیه قبلی صراحتا صحبت وتاکید بر انجام آزمایشات ژنومیکی از سیلمیها ی قبلی ثبت شده در فدراسیون به میان آمده بود!
حال سوال اساسی تری وجود دارد که آیا برای تشخیص و تایید خلوص فقط انجام آزمایشات ژنومیک آنهم فقط از سیلمی های محدود ذکر شده در این اعلامیه کافیست!؟و آیا برای تاسیس تبارنامه اسب ترکمن ایران آزمایشات ژنومیک برای خطوط مادری و مادیانهای بایه لازم نیست!؟
واقعا توهین به شعور تولید کنندگان تاکی قابل تحمل است!
این سردرگمی و تعویض تاکتیکهای بی در بی فدراسیون نشان کامل از عدم تخصص و عدم احاطه مسئولین شورای فرمایشی تبارنامه فدراسیون به موضوع نیست!؟"
و آیا جای خالی خبرگان و متخصصین شجره و صاحب نظران ژنتیست را خیلی واضح احساس نمی کنید!؟
و یک سوال اساسی تر اینکه برای سیلمی شدن دوباره اسبهای تایید شده قبلی چه معیار جدیدی طراحی شده است؟
و اگر نریان جدیدی تواناییهای لازم را برای سیلمی شدن داشته باشد تکلیفش چیست و چگونه و بر اساس چه معیاری تست و تایید یا رد خواهد شد؟مطمئنا همه این سوال ها بی جواب است چون هنوز نریانها و مادیانهای بایه تبارنامه بررسی و انتخاب نشده اند حتی اگر بر فرض محال آزمایشات فعلی خلوص آنها را هم نشان دهد این روش تایید سیلمی خنده دارترین و غیرعلمی ترین روش موجود در دنیای صنعت اسب است وحتی در مورد این اسبهای احتمالا خالص هنوز هم تستهای ژنتیک و ژنومیک خیلی ضروری برای رد یا تایید صفات معیوب و بیماریهای ارثی قابل انتقال به نتاج سیلمی ها و مادیان های بایه اصو لا از طرف فدراسیون مطرح و بررسی نشده است!؟
شورای فرمایشی تبارنامه همچنان نه تنها وجاهت قانونی ندارد بلکه وجاهت علمی خود را نیز بیش از بیش زیر سوال های اساسی تری برده است و حتی گله های ارزشمند اسب ترکمن ایران را نیز در خطر کم اعتباری ملی و بین المللی و حتی در خطر انقراض مجدد قرار داده است زیرا فدراسیون با انحصار کورسهای اسب ترکمن و به تنگ آوردن تولیدکنندگان آنها را عملا وادار به کشش ها و تولیدات کور و افسار گسیخته ای کرده است که در صورت عدم تمکین فدراسیون و تولیدکنندگان به قانون و ادامه انفعال جهاد برای اجرای وظایف قانونی خود نتایج
خطر ناک آن بزودی گریبان گله های ارزشمند و با لطبع تولیدکنندگان و ذخایر ارزشمند ملی ایران را برای مدتهای مدیدی تهدید خواهد کرد.
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
قدر دانی |   1393/07/26 09:37:17   |
49     0
همه ما شاهد مشکلات بسیاری از قبیل مالی،روانی،علمی،شجره ای،آینده ای مبهم در صنعت اسب ایران بوده ایم ولی امروز که می بینیم ایران به عنوان تنها نماینده خاورمیانه در پروژه جهانی ژنوم اسب انتخاب و معرفی می گردد علاوه بر زحماتی که کلیه مالکان و پرورش دهندگان اسب های ایرانی که خون دلها خورده اند ولی بی تردید در این اعتبار بین المللی که مفتخر به آن گشته ایم تلاش ها و زحمات خانم لوئیز ها آقای شکی ها و آقای دکتر غیادی ها و سایر بزرگوارانی که در جهت معرفی ایران به جهان در هر فرصت و کنفرانس های بین المللی و ارائه مقالات و دفاع از جایگاه اسب ایران و نام ایران به عنوان خواستگاه اصلی و تاریخی نژاد های اصیل و به عنوان یکی از بانک های ارزشمند ژنتیکی و قابل ارزش گذاری در صحنه های علمی ، دانشگاهی و آزمایشگاهی بین المللی اسب در حالی که هنوز مشکلات فراوانی در خصوص صادرات ، قرنطینه و حتی حضور در مسابقات بین المللی ورزشی داریم ولی امروز جهان ما را باور کرد دسترنج تلاش کلیه پرورش دهندگان و عزیزان و متخصصین اهل فنی بود که با باور این اهداف در سال های گذشته از سوی مرکز اصلاح نژاد دام کشور و هیئت های علمی دانشگاه های تهران و فردوسی مشهد و سایر بزرگواران به اینجا رسیدیم از تمامی دوستانی که در معرفی و دفاع از جایگاه ایران در صحنه های بین المللی داشته اند صمیمانه سپاسگزارم و امید وارم که تمامی فعالیت های گذشته با صمیمیت بیشتر ادامه یابد
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
عبدالجلیل غیادی |   1393/07/27 04:29:02   |
44     0
بخشی از متن طومار اعتراضی مالکین و تولید کنندگان اسب ترکمن خراسان شمالی به وزیر جهادی کشاورزی با موضوع اقدامات غیر قانونی فدراسیون سوارکاری در خصوص شناسایی و میکروچیب گذاری و نمونه گیری و ارسال نمونه و تست و صدور شناسنامه اسب های بومی ایران به ویژه اسب ترکمن ایران :
.....................
"جامعه‌ی اسب ایران لازم است یاد بگیرد مستندتر و مستدل‌تر و با احاطه‌های اطلاعاتی قوی‌تر خیلی بیشتر از عادت کنونی اش عادت کند به تضارب نظر، تعمق بیشتر، کار کشیدن از مغز و بهره گرفتن از توان علمی و تخصصی بخش‌های متخصص و دانشگاهی داخلی و خارجی."
اطلاعات ژنتیکی مورد ادعای فدراسیون به تعداد حداقل 1273 سر اسب ترکمن یا آمیخته های ترکمن که تاکنون باید بیشتر هم شده باشد را در نظرتان مجسم کنید که گفته میشود در بهترین مراکز دانشگاهی ایالات متحده آمریکا و توسط پروفسور گاس کاتران انجام شده است ، خوب همین اطلاعات ژنتیک را بدون کم وکاست در اختیار ژنتیست های قابل و خبره ایرانی که کم هم نیستند قرار دهند! اطلاعات اکثر اسبهای مهم ترکمن ایران در آن تست ها وجود دارند ومبالغ بسیار بالاتر از قیمت واقعی تمام شده آن هم از مالکین محترم اسب ترکمن ایران توسط فدراسیون نقدا دریافت شده است و اگر همه 1273 سر اسب تست شده باشد اطلاعات ذیقیمتی در اختیار عالمان ژنتیک خواهد بود و اگر نتایج تستهای همه اسبها به هر دلیلی موجود نبود با توجه به پرداخت هزینه ها توسط مالکین طبعا الزاما فدراسیون متعهد به انجام یا تکرار تست ها خواهد بود .
حال اطلاعات ژنتیک آنالیز شده 235 سر اسب تست شده توسط شرکت تعاونی تولید و پرورش اسب اصیل ترکمن و با هزینه پرداختی دکتر عبدالجلیل غیادی مدیر عامل اسبق شرکت تعاونی تولید و پرورش اسب اصیل ترکمن بالغ بر 5300 یورو در سال1381 (2002 میلادی) از میان بهترین اسبهای خراسان شمالی و گلستان و بخش مهم وتاثیر گذار گله خانم لوئیز فیروز و در آزمایشگاه بیوبسی تک آلمان انجام شده است را به اطلاعات فدراسیون اضافه کنید و جهاد هم با صیانت و امانتداری از وظایف محوله قانونی خود دفاع نموده و اطلاعات ژنتیک آنالیز شده 350 سر اسب ترکمن را که در سال 1385 با کارفرمایی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی و به پیمانکاری شرکت تعاونی تولید و پرورش اسب اصیل ترکمن (THBC Co.) در آزمایشگاه سرتاژن آلمان انحام شده است را تماما به این تعداد اضافه و در اختیار ژنتیست های خبره معتبر قرار دهند! ( در همینجا لازم می بینیم از نظارت و راهنمایی و مساعدتهای بیدریغ جناب آقای دکتر اردشیر نجاتی جوارمی و همکاری بیدریغ جناب آقای دکتر قدرت ا لله رحیمی میانجی و مساعدتهای بی شائبه جناب آقای رضا ابراهیمی نژاد و جناب آقای مهندس سهیل یوسف نیا قدردانی و تقدیر ویژه نموده و از نظارت و یاری صمیمانه کارشناسان ارشد وقت مرکز اصلاح نژاد دام وزارت جهاد کشاورزی و کارشناسان محترم وقت سازمان های جهاد کشاورزی استانهای خراسان شمالی و گلستان وحتی خراسان بزرگ سابق(رضوی) تشکر ویژه نماییم که کار تیمی صمیمانه و مثال زدنی را با همکاری تنگاتنگ رقم زدیم. بعلاوه یک سری نمونه گیری و تستهای دی ان ای در خصوص حداقل 400 سر اسب ترکمن در داخل کشور توسط دوستان موسسه تحقیقات علوم دامی وزارت جهاد کشاورزی و حتی موسسه یا مرکز بیوتکنولژی رشت انجام شده است که نتایج و آنالیزهای مربوطه در اختیار وزارت محترم جهاد قرار دارد که حداقل بعنوان نمونه شاهد قابل مقایسه و تحقیق خواهد بود.
جمع بزنید تعداد را : 1273+ 235+ 350+ 400= 2258 سر اسب تست شده ترکمن ایران !!؟؟خوب طبیعی است که بدلیل تنوع مجریان تست تعدادی از اسب ها تست های تکراری داشته و اور لب شده باشند.
از طرفی اطلاعات بسیار ذیقیمتی هم وجود دارد که کمتر مالکین محترم در جریان قرار دارند یعنی با انجام تست های ژنومیک اسب ترکمن و سایر نژادهای ایرانی از جمله کرد و ... توسط جناب آقای دکتر محمد باقر زندی باغچه مریم در قالب پروژه پایان نامه دکترای تخصصی با راهنمایی استاد دکتر نجاتی در دانشگاه تهران انجام و با موفقیت دفاع هم شده است. بهر حال کافی است که ببینیم فرهنگ تست های ژنتیک و حتی ژنومیک در کشورمان تا حدودی مقبولیت یافته است و خوشحال باشیم و امیدوار!!! و این ها در حالی بود که از کارشناسان و حتی مسئولین در فدراسیون و جهاد در سال 1381 و حتی 1385 این اقدام را رویایی و غیر عملی محسوب میکردند.!
حال با اطلاعات موجود و با وجود متخصصین ورزیده ومطلع آیا برای شروع تاسیس کتاب انساب ملی اولیه اسب ترکمن ایران زود است !؟؟ و چرا تست های غیر ضروری دیگری برای تعداد بسیار زیاد دیگر اسب وآنهم با هزینه های گزافتر از سوی شورای غیر قانونی تبارنامه فدراسیون به تولیدکنندگان و مالکین تحمیل میشود. براساس اظهار نظر متخصصین ژنتیک با اطلاعات موجود میتوان ابتدا ، تستهای تایید والدین و نتاج و سیلمی ها و مادیانهای پایه را انجام و تایید کرد و سپس برای تکمیل اطلاعات ژنومیک وتست والدین نتاج اسبهای پایه و الباقی اسبهای تست نشده باقیمانده برنامه ریزی کرد که در واقع با کسب اطلاعات ذیقیمت از روی نتایج تستهای ژنتیک 2268 سر اسب وتست های ژنومیک مذکور موجود با هزینه بسیار کمتری میتوان کتاب انساب اولیه اسب ترکمن ایران را تاسیس ومنتشر نمود! بنابراین لازم نیست از ما تولیدکنندگان و مالکین رقم های نجومی توسط فدراسیون مطالبه شود و تازه لازم هم نیست که فرم تعهدنامه پرداخت وجه پرکنیم وحتی لازم نیست اثر انگشت هم بزنیم!!
جناب وزیر! با این تفصیل آیا تکلیف روشن نیست یا هنوز هم باور نداریم که وظیفه حفظ ذخایر ژنتیک اسب ایرانی با دولت و بخصوص جهاد است ولی هزینه های تولید و نگهداری و کلا هزینه های توسعه وحفظ ذخایر ژنتیک اسب ترکمن را ما تولیدکنندگان داده ایم ولی فدراسیون هزینه های تست های ساده را هم نقدا و چند برابر بیشتر از قیمت واقعی از مالکین متواضع دریافت کرده و پاسخگو هم نیست و باز هم هزینه های کلانتری را مطالبه میکند ! و آیا چون سرگردنه کورس و میدان نشسته باج خواهی باید کند؟ و جهاد هم سکوت کرده و حقوق قانونی و مسلم مالکین را بدون مراجعه به آرا عمومی و حتی بدون مشاوره با نمایندگان مردم با فدراسیون مصالحه میکند؟
آیا هنوز هم می خواهیم هر مبلغی را که فدراسیون بطور سیری ناپذیر و سریعتر از نرخ تورم از تولید کنندگان متواضع مطالبه میکند نقدا پرداخت نماییم؟!! وتازه هیچ نتیجه ای را هم مطالبه نکنیم!؟ تا کی!؟؟ پاسخ روشن و نزد خود و مالکین جهاد است!!!
بهرحال ظلم و تحقیر وقتی از حد میگذرد و کار فدراسیون مملو از ایرادهای علمی و حقوقی فراوان است و اشتباهات فاحش و متعدد در شناسنامه های صادره مشهود است! و بیانیه ها مملو از اغراض غیرخیرخواهانه و تمایلات روانی مملو از سوءظن به تولیدکنندکان و دلسوزان این عرصه همراه با نگاه از بالا به زیردست و برخوردی قیم‌مآبانه است و نهایتاً در رفتارهای فدراسیون مصداق های بارز نقض قوانین مادر مملکتی وجود دارد!خوب طبیعی است که هزاران خط سراسر گویای فریاد ظلم تولیدکنندگان در سایت ها مرقوم میشود. حال در راستای صحبت از احقاق حقوق این همه تولید کننده نهایتا سوال اساسی تر اینکه آیا تاوان کاستی ها در جهاد ، نقض قانون توسط فدراسیون است!؟
قطعا پاسخ شایسته وزیر محترم و وزارت خانه خیر است! وما تولیدکنندگان همچون گذشته با افتخار میگوییم : مانند همه کشورهای مترقی صنعت اسب فقط جهاد متولی قانونی تولید و اصلاح نژاد اسب و طبعا حامی قانونی تولیدکنندگان و موافق تشکیل انجمن های نژادی در بر گیرنده منافع کل تولیدکنندگان اسب است و بدینوسیله تقاضا داریم با اختصاص وقت ملاقات حضوری به نمایندگان این تعاونی ها موجبات تبادل نظر کامل تر و احقاق حق مالکین و سنگرداران اسب ترکمن ایران ایران را فراهم فرمایید.
با امید به توجهات ویژه و عاجل از سوی شخص جنابعالی
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
یک پرورش دهنده |   1393/07/27 15:54:17   |
41     0
جناب آقای دکتر غیادی بنده و خیلی از دوستان بنده می دانند که جنابعالی برای انجام آزمایشات گذشته چه تلاش ها و خون دل هایی خوردید، همچنین جنابعالی و شرکت تعاونی تولید و پرورش اسب اصیل ترکمن با شایستگی هایی که داشته اید عضو انجمن جهانی اسب آخال تکه گشته اید و می دانیم که برای حضور در این انجمن و دفاع از جایگاه ایران با فرا خواندن اشخاص متخصص و کاردان از مرکز اصلاح نژاد و دانشگاه تهران و مشهد برای حضور در این انجمن و همچنین با دعوت از افراد متخصص علمی از سراسر جهان علی رغم هزینه های گزافی که برای شما داشت به ایران آوردید و تولیدات پرورش دهندگان را به آنها نشان دادید به خوبی می دانستید که می توان این را به جهان قبولاند و اکنون ثمره اش را با عضویت در پروژه ژنوم بین المللی اسب دیدیم و ما این را در نتیجه تلاش های شبانه روزی جنابعالی می دانیم این ها را گفتم تا چیزی را که دوستان نمی توانند به راحتی بگویند بنده بگویم که جنابعالی باز هم آخر این قصه که کار شناسنامه و آزمایشات به فدراسیون برسد چه بر سر این تولید کنندگان خواهد آمد را می دانید زیرا این امکان و نگرانی همیشه وجود دارد که فدراسیونی که کورس می دهد ، خودش هم شناسنامه می دهد و فقط شناسنامه خودش را هم قبول دارد هر کسی می تواند دم کارشناس مربوطه را ببیند آن وقت هم شناسنامه دارد آن هم از نوع خالص و هم کورس را دارد پس اگر جهان به این نتیجه رسیده که باید این دو مقوله در دو سازمان جدا قرار بگیرد برای چیست . پس آقای وزیر باید حواسشان جمع باشد که از جایگاه هر چیز به خوبی دفاع کنند
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
عبدالجلیل غیادی |   1393/07/29 00:59:19   |
24     0
ضمن تشکر از همکار برورش دهنده محترم!
آنچه در این میان بسیار اهمیت دارد نتایج عالیست که روز بروز شاهد آن هستیم.
همشه به کار تیمی با گروه های دانشگاهی و علمی معتبر التزام عملی داشته ام و این رمز موفقیت همه ما بوده است. فقط کار تیمی! که جناب آقای دکتر زندی در کامنت عالی خودشان به این موضوع اشاره داشتند.
اتصال درست مراکز دانشگاهی و محققین به هر صنعتی همواره نتایج بسیار بارزی داشته است که در این میان کار عالی دکتر زندی و اساتید راهنما نتایج ویژه تری به همراه داشته است که بزودی شاهد ثمرات ویژه آن هم به عینه خواهیم بود!
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
محم باقر زندی |   1393/07/29 20:01:17   |
با عرض سلام و احترام به تک تک دوستان و اساتید محترم مخصوصا پرورش دهندگان اسب

واقعا جای بسی خوشحالیست که پرورش دهندگان عزیز با این حوصله و نهایت دقت مطالب علمی و بروز رو دنبال می کنند و خواسته های خودشان را از ارگانهای مسئول طلب می کنند ، همه می دانند زحمات جناب آقای دکتر غیادی در زمینه صنعت اسب ترکمن، مرحوم لویز فیروز برای کاسپن و ترکمن، مرحوم قره گوزلو برای اسب اصیل ایرانی(اسب عرب ایرانی) و در این راه چه هزینه ها و چه رنج هایی کشیدند، همه با عشق به اسب بومی.
خوب به قول دوست عزیزی که قدردانی کرده از این عزیزان، به نظر اینجانب ناچیز است فقط قدردانی و تمجید و تعریف!!!!
چیزی که مهم است و همه باید بدانند که مثل این عزیزان و بزرگان همت بخرج داد و در حال حاضر تنهای چیزی که می تواند راهگشا باشد تشکیل انجمن های نژادی و تخصصی برای هر نژاد همانند نژادهای خارجی
چرا که در انجمن های نژادی مسائل اصلاح نژادی، مدیریتی، ورزشی، اموزشی، فرهنگ سازی و ... به صورت اصولی نهادینه می شود که حداقل مالک اسب در این پرموسه تصمیم گیرنده می باشد.

پس دوستان کمر همت ببندید و خواهشا از بیان هرگونه مسائل حاشیه ای بپرهیزیم و یکرنگ و یکدل در تشکیل انجمن های نژادی شرکت کنیم چرا که اگه من بگم به من ربطی نداره و دوستان دیگه همچنین برخوردی داشته باشند وضع همین خواهد شد که هست و نا گفته نماند مگر در طی سالهای گذشته این مباحث مطرح نشده؟ چرا مطرح شده و حتی کارهایی هم انجام شده ولی بخاطر عدم تفاهم و عدم تناسب کاری متقاضیان عملا این موارد به سرانجام نرسید حتی مانع از هرگونه اقدام توسط افراد لایق و شایسته ای شدند که موخواستند کاری انجام دهند.
پس بسمه الله این گوی و این میدان

مجددا از اظهار لطف و عنایت تمامی دوستان که نظر مساعد خودشان را بیان کرده اند کمال تشکر و قدردانی دارم و تکرار می کنم همانطور که مطرح شد این موفقیت بزرگ "پیوست ایران به پروژه جهانی ژنومیک اسب " مدیون تلاش تک تک اسبداران عزیز کشور، صاحبنظران و عاشقان این حیوان نجیب می باشد.
مالک اسب ترکمن |   1393/07/30 07:29:23   |
18     0
ضمن سلام خدمت دوستان،با بحث های منطقی و کاربردی که در زمینه شناسنامه و شناسایی سیلمی ها که شد یک سری سوالات ذهنمو درگیر خودش کرده اگه کسی از دوستان اطلاعی در موردش داره لطفا جواب منو بده.
1 – متوجه نشدم که آزمایشات ژنوتایپینگ مربوط به سال 81 اسب های ترکمن که بحث شده در چه سطحی انجام شده و موارد مورد هدف چه تعداد بوده و در کدوم آزمایشگاه انجام شده ؟
2 – هزینش رو جهاد پرداخت کرده یا فدراسیون یا که از مردم گرفتن ؟
3 – با توجه به مبالغی که در حال حاضر خواسته شده راهی هست که با مبالغ کمتری برای پرورش دهندگان انجام بشه و بار مالی زیادی هم به همراه نداشته باشه در عین حال در آزمایشگاه معتبری هم انجام بشه؟ به نظر من تأمین مبلغی که در حال حاضر خواسته شده برای مالکین بسیار دشواره
4- مبلغی که در حال حاضر برای هر رأس خواستن برای انجام آزمایش در کجا بوده یعنی در کدوم کشور و کدوم آزمایشگاه قراره که انجام بشه ؟
5 – دقیقاً قراره چه آزمایشی انجام بشه ؟
6- چه آزمایشی الان انجام بشه بهتره ؟ چرا ؟
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
مالک اسب ترکمن |   1393/07/30 14:45:28   |
19     0
ضمن سلام خدمت دوستان،با بحث های منطقی و کاربردی که در زمینه شناسنامه و شناسایی سیلمی ها که شد یک سری سوالات ذهنمو درگیر خودش کرده اگه کسی از دوستان اطلاعی در موردش داره لطفا جواب منو بده.
1 – متوجه نشدم که آزمایشات ژنوتایپینگ مربوط به سال 81 اسب های ترکمن که بحث شده در چه سطحی انجام شده و موارد مورد هدف چه تعداد بوده و در کدوم آزمایشگاه انجام شده ؟
2 – هزینش رو جهاد پرداخت کرده یا فدراسیون یا که از مردم گرفتن ؟
3 – با توجه به مبالغی که در حال حاضر خواسته شده راهی هست که با مبالغ کمتری برای پرورش دهندگان انجام بشه و بار مالی زیادی هم به همراه نداشته باشه در عین حال در آزمایشگاه معتبری هم انجام بشه؟ به نظر من تأمین مبلغی که در حال حاضر خواسته شده برای مالکین بسیار دشواره
4- مبلغی که در حال حاضر برای هر رأس خواستن برای انجام آزمایش در کجا بوده یعنی در کدوم کشور و کدوم آزمایشگاه قراره که انجام بشه ؟
5 – دقیقاً قراره چه آزمایشی انجام بشه ؟
6- چه آزمایشی الان انجام بشه بهتره ؟ چرا ؟
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
یک پرورش دهنده |   1393/08/02 19:46:30   |
13     0
جناب آقای دکتر زندی از ابراز توجه جنابعالی به پیام ها و پاسخگویی شما بسیار سپاسگزارم
نظر جنابعالی کاملاً مورد تأیید همه پرورش دهندگان است ولی چیزی که به نظر بنده اهمیت دارد این است که از استبداد و تکروی در تصمیم گیری ها بدون نظر خواهی و هم فکری از اهالی فن و متخصصینی که سالها ، زندگی ، خانواده و مال خود را صرف مطالعه ، تحقیقات ، جمع آوری اطلاعات ، آموزش و تجزیه و تحلیل به همراه پرورش و اصلاح نژاد نموده اند جداً پرهیز شود زیرا قطعاً رمز موفقیت در به سر انجام رساندن موفق و افتخار آفرینی در انجام پروژه ژنوم در همین است از طرفی جنابعالی شاهد بوده اید که چه تلاش هایی انجام شد تا وزارت جهاد اسب را به عنوان دام قبول کرد و از آن پس شاهد تحولات و پیشرفت در صنعت اسب بودیم و جهاد به عنوان متولی و بخشی از دولت دارای بودجه های اختصاص یافته و وظایف مشخص و مدونی در راستای احیاء ، حفاظت و گسترش ژنتیکی اسب های اصیل ایرانی گردید و اکنون بدون نیاز به هزینه های جانبی برای پرورش دهندگان امور مربوطه را با همکاری و مساعدت متخصصین انجام می دهد حال جایز نیست ، جایی که هنوز هم به طور ویژه به توجه و کمک های دولت نیازمندیم ، اقدامات یک عده باعث جدا شدن امور از دولت و سپردن آن به یک عده ای شود که هیچگاه بدون دریافت هزینه از پرورش دهندگان حاضر نیستند قدم از قدم بردارند چه ضرورتی دارد؟
به نظر اینجانب آسیب شناسی واگذاری ها یا حتی اثرات مثبت آن قبل از هر اقدامی ، تحلیل و بررسی گردد چون سرنوشت بسیاری به آن گره خورده است.
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
سیروس احمدوند |   1394/10/08 13:07:00   |
1     0
سلام برهمه دوستداران اسب ایرانی اعم ازمحقق، پژوهشگر، سیاستگذار،برنام ریز ،سوارکار ومهمتراز همه پرورش دهنده و مالکان عزیز و زحمتکش. مادرکشورجهان سومی زیست میکنیم که تابخش خصوصی اش متولی امورشود نیازبه زمان طولانی دارد وهمیشه بخشی ازدولتیها مانع تشکیل تشکلها و تقویت آنها هستند لذا برای ایجاد و توسعه آن باید بجنگید. نکته جالب وواقعی را جنابدکترزندی اشاره نمودن وحدت،یکپارچگی وانسجام درتشکیل و فعالسازی انجمنها ولاغیر. تکروی و بدنبال منافع شخصی بستررابرای سودجویان فراهم میکند به گونه ای که الان شاهدآن هستید وبه راحتی تلاشها و زحمات جهاد به هدر رفته ونقطه سرخط شد. جهت اطلاع درسال 93 بالغ بر800 راس وارد کشور بطورقانونی شده است. واقعابررسی کنید که چنذرصدازاین اسبها بالاترازاسبهای داخلی هستند و مبالغی که فدراسیون بابت ورود هراسب ازواردکننده میگیرد رادرکجا هزینه میکند وچه تاثیری بررشد واعتلای اسبهای کشورداشته. به ازای هراسب مبلغ 18000000 ریال از مالک اخذ میشود. ببینید بابت 800 راس چقدرمیشود. ازحقتون دفاع کنید ساکت ننشینید. به امیدروزی که شاهد رشد ومطرح شدن اسب عرب ؛ ترکمن؛ کردیو سایرنژادهای داخلی باشیم انشالله.
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
دیدگاه کاربران

 


اخبار مرتبط