کاربران

آخرین گزارش تصویری :

 

 


برگزاری سومین جشنواره اسب اصیل کُرد در بیجار

 


تاریخ ثبت: 1395/05/31

سومین جشنواره اسب اصیل کُرد با حضور حداقل هشت استان کردستان، کرمانشاه، آذربایجان غربی و شرقی، اصفهان، کرمان،اردبیل، زنجان، همدان و لرستان برگزار می شود.

 

به گزارش سایت صنعت اسب ، خسرو روضه ای با اعلام اینکه این جشنواره زیر نظر مستقیم فدراسیون و کمیته زیبایی اسب کشور برگزار می شود خاطرنشان کرد: هدف عمده برگزاری این جشنواره، حفظ و احیای نژاد اسب اصیل کُرد در منطقه کردستان و مهد پرورش اسب اصیل در شهرستان بیجار، تقویت و توسعه صنعت و گردشگری و ایجاد بستر مناسب برای اشتغال پایدار با نگاه به رشد توسعه اقتصادی است.
رییس هیات سوارکاری شهرستان بیجار با اعلام اینکه تمامی جشنواره های اسب در مراکز استان ها برگزار می شود گفت: بعلت توان و خاستگاه مهم شهرستان بیجار در این زمینه، همکاری و پپگیرهای مسئولان شهرستان و استقبال بی نظیر مردم با داشتن امکانات مورد نظر، شهرستان بیجار اولین شهرستان کشور است که جشنواره زیبایی اسب در آن برگزار می شود.


همزمان با برگزاری جشنواره با حضور ریاست کمیته زیبایی اسب کشور، مشاور اصلاح نژاد، رییس فدراسیون سوارکاری کشور سمینار اسب اصیل کُرد نیز در تاریخ ۲۸ مرداد ماه از ساعت ۲۰ الی ۲۳ در سالن آمفی تئاتر دانشگاه پیام نور برگزار می شود.
اسب کُرد یکی از نژادهای اسب ایرانی است و خواستگاه آن مناطق کوهستانی غرب ایران است که در برگیرنده استان های کرمانشاه، کردستان و اذربایجان غربی می شود.
روضه ای با اشاره به اینکه زندگی در شرایط کوهستانی عامل مهم شکل گیری و برتری این نژاد بر سایر نژادها است افزود: در سال های اخیر برخی از نژادهای اسب اصیل کُرد به دیگر استان ها از جمله اصفهان، کرمان و یزد انتقال یافته است در حال حاضر موجب تشکیل جمعیت قابل توجهی از این نژاد شده است.


رییس هیات سوارکاری بیجار اظهار کرد: منطقه سردسیر و کوهستانی و زمین های سنگلاخی همچون غرب ایران موجب پرورش اسبی شده است که توان تحمل چنین شرایط سخت را دارد و این موجب برتری اسب کُرد در این زمینه نسبت به دیگر نژادها شده است.
او با اشاره به تحرک زیاد اسب کُرد بر خلاف صورت ظاهری آن اظهار کرد: این نژاد بسیار فعال و در اصطلاح اسب سواری بسیار پرخون است که از ویژگی های منحصر به فرد آن است.
روضه ای با اشاره به خصوصیات دیگر در وجود این نژاد خاطر نشان کرد: نژاد اسب اصیل کرد امروزه نه تنها از زیبایی خاص برخوردار است بلکه دارای استقامت بی نهایت است و این نژاد به ویژه در مسابقات چوگان بسیار موفق عمل کرده است.
رییس هیات سوارکاری بیجار در ادامه بیان کرد: بسیاری از اسب های اصیل کُرد در مسابقات پرش و سوارکاری استقامت افتخارات قابل توجهی را کسب نموده اند.
وی ادامه داد: این نژاد با سینه ای پهن، دست و پای کوتاه و محکم، باعضلاتی بسیارقوی، با هوش و مطیع برتری خود را نسبت به دیگر نژادها ثابت نموده است.
 

 

 

 


                                                                                      منبع خبر : فدراسیون سوارکاری   


 

دیدگاه کاربران

 


اخبار مرتبط