کاربران

آخرین گزارش تصویری :

 

 


گلنار وکیل گیلانی : مشکلات زمین و کمبود اسب در چوگان

 


تاریخ ثبت: 1395/07/02

گلنار وکیل گیلانی گفت: نداشتن زمین چوگان و اسب از جمله مهمترین مشکلات ماست که برای حل آن ها به حمایت های هر چه بیشتر مالی نیاز داریم.

 

به گزارش سایت صنعت اسب ، گلنار وکیل گیلانی ، درباره آخرین وضعیت ثبت جهانی چوگان به نام ایران در سازمان یونسکو اظهار کرد: قرار است این موضوع در جلسه آذرماه سال آینده در یونسکو به بحث و رای گیری گذاشته شود و از ایران نیز نمایندگان سازمان میراث فرهنگی و گردشگری حضور خواهند داشت تا از این اتفاق مهم حمایت کنند. ما نیز هر کاری که از دستمان برآمده انجام داده ایم و تمامی مدارک لازم برای اثبات این موضوع که ایران خاستگاه چوگان جهان است را از طریق سازمان میراث فرهنگی به یونسکو ارائه کرده ایم.

رییس فدراسیون چوگان درباره برنامه ها و مسابقات پیش رو نیز گفت: قرار است نهم مهرماه نخستین دوره جام شریان که به حمایت از کودکان با بیماری مادرزادی قلبی اختصاص دارد در باشگاه قصر فیروزه تهران برگزار شود. در این جام میان تیم های ایران و کشور آرژانتین رقابت چوگان برگزار خواهد شد که این رقابت از اهمیت بالایی برخوردار است. تیم آرژانتین نیز قرار است به همین منظور تا چندروز آینده وارد ایران شود.

وکیل گیلانی با اشاره به قهرمانی تیم چوگان نزاجا در هفتمین دوره تورنمنت حمایت از کودکان دیابتی گابریک،در مورد سطح فنی این مسابقات گفت: استقبال بسیار خوبی نسبت به سال های گذشته از این مسابقات صورت گرفت و به لحاظ فنی نیز شاهد رقابت های جذاب و پایاپای بودیم. سطح هندی کاپ چوگان بازان نیز بالاتر از سال های گذشته بود.

وی تصریح کرد: البته یک سری از نقایص مانند مشکلات داوری نیز در این مسابقات وجود داشت و باعث شد بحث های زیادی مخصوصا در دیدار نهایی بوجود بیاید که باید این مسائل را اصلاح کنیم. یک داور و مربی درجه یک بین المللی از پاکستان به ایران دعوت کردیم که یک ماه در ایران حضور خواهد داشت و به آموزش داوران، مربیان و چوگان بازان ایرانی خواهد پرداخت.

وکیل گیلانی با بیان اینکه کار در رشته اصیلی به نام چوگان به هیچ وجه آسان نیست و باید هر روز به سمت جلو حرکت کرد افزود: باید چوگان را به جایگاه واقعی خود برسانیم و هدف ما نیز رسیدن به این مهم است. متاسفانه مهمترین مشکل ما کمبود اسب و نداشتن امکانات زیرساختی مانند زمین چوگان در سطح کشور است. در کشور فقط ۵ زمین چوگان داریم که از این تعداد ۴ زمین و باشگاه در تهران است و یک باشگاه نیز در کرج قرار دارد. البته در روستای خونان بویین زهرای استان قزوین نیز زمینی افتتاح شده که بصورت محلی در آن به بازی چوگان می پردازند.

رییس فدراسیون چوگان با اشاره به وجود مشکلات مالی در چوگان ایران ادامه داد: البته وزارت ورزش تا حد توان به چوگان کمک کرده اما آن ها نیز مشکلات مالی خودشان را دارند و بودجه شان محدود است. ما  به گرفتن حامی مالی مشغول هستیم اما متاسفانه تاکنون در این امر موفق نشده ایم اما به تلاش هایمان ادامه می دهیم. ما برای اینکه بتوانیم اسب خریداری کنیم تا علاقمندان به چوگان فعالیت خود را در این رشته آغاز کنند نیاز به حمایت مالی داریم.

 

 


                                                                                      منبع خبر : فدراسیون چوگان   


 

دیدگاه کاربران

 


اخبار مرتبط