آداب عید نوروز چیست
0

آداب عید نوروز چیست

عید نوروز که به عنوان جشن سال نو ایرانی نیز شناخته می شود، یک تعطیلات باستانی است که توسط ایرانیان و بسیاری از مردم دیگر در سراسر جهان جشن گرفته می شود. این جشن آغاز سال نو در تقویم فارسی است که معمولاً در اواخر مارس یا اوایل آوریل است. نوروز زمانی برای جشن گرفتن آمدن بهار، تجدید حیات و آغازهای جدید است. این یک تعطیلات مهم برای خانواده و دوستان است تا دور هم جمع شوند، غذا بخورند، جشن بگیرند و از یکدیگر لذت ببرند.
در این مقاله به معرفی آداب عید نوروز می پردازیم. با مجله اینترنتی ایکو همراه باشید.

نظافت و لباس تمیز در عید نوروز

نظافت و لباس تمیز از آداب و رسوم دیرینه و مهم عید نوروز است که از دیرباز در بین ایرانیان رواج داشته است. این سنت ها به استقبال بهار و سال نو رفتن و ایجاد فضایی شاد و نوآورانه کمک می کنند. نظافت خانه قبل از عید نوروز، به پاکیزگی و نظم محیط زندگی کمک می کند و فضایی شاد و دلنشین برای سال نو ایجاد می کند. با نظافت خانه، وسایل کهنه و فرسوده دور ریخته می شوند و فضای خانه برای نو شدن و آراستگی آماده می شود. نظافت و پاکیزگی، حس تازگی و شادابی را به ارمغان می آورد و به افراد در شروع سال نو با روحیه ای شاد و پرانرژی کمک می کند.

پوشیدن لباس تمیز و نو در عید نوروز، به آراستگی و زیبایی ظاهری افراد کمک می کند و حس خوشایندی را در آنها ایجاد می کند. پوشیدن لباس تمیز، نوعی احترام به خود و دیگران است و نشان دهنده اهمیت دادن به آداب و رسوم عید نوروز است. پوشیدن لباس نو، نمادی از شروع سال نو با ظاهری نو و با انگیزه ای تازه است.

  آشنایی با سنگ های ماه اردیبهشت

خرید لباس نو و سبز کردن گندم در عید نوروز

خرید لباس نو و سبز کردن گندم دو رسم و آیین مهم در برخی از فرهنگ‌ها برای جشن عید نوروز هستند. این دو آیین در کشورهایی مانند ایران و برخی دیگر از کشورهای خاورمیانه رواج دارد.  این آیین مرتبط با آغاز فصل بهار و جشن نوروز است. در این آیین، افراد معمولاً قبل از شروع سال جدید، لباس‌های نو برای خود خریداری می‌کنند. این عمل به عنوان نمادی از تجدید حیات و آغازی تازه در زندگی در نظر گرفته می‌شود.

در این آیین، گندم یا نخودهایی که قبلاً به روی نانوایی یا سفره‌ی خانه‌ها کاشته شده‌اند، در دوران جشن عید نوروز سبز می‌شوند. این نشانه نمادین از رویش و باروری طبیعت و امید به فصلی ثمربخش‌تر در سال جدید است. گاهی اوقات این گندم‌ها بعد از رسیدن به ارتفاع مناسب برای جشن، به عنوان زینت برای میزهای جشن مورد استفاده قرار می‌گیرند. در ایران و بسیاری از کشورهای خاورمیانه، این دو آیین به عنوان جزء اصلی جشن عید نوروز و به مناسبت فرا رسیدن فصل بهار و شروع سال نو انجام می‌شوند.

سبز کردن گندم یکی از آداب عید نوروز
سبز کردن گندم یکی از آداب عید نوروز

خانه تکانی قبل از عید نوروز

خانه تکانی یکی از آداب و رسوم دیرینه و مهم عید نوروز است که از دیرباز در بین ایرانیان رواج داشته است. این سنت به استقبال بهار و سال نو رفتن و ایجاد فضایی شاد و نوآورانه کمک می کند. نظافت خانه قبل از عید نوروز، به پاکیزگی و نظم محیط زندگی کمک می کند و فضایی شاد و دلنشین برای سال نو ایجاد می کند. با نظافت خانه، وسایل کهنه و فرسوده دور ریخته می شوند و فضای خانه برای نو شدن و آراستگی آماده می شود. نظافت و پاکیزگی، حس تازگی و شادابی را به ارمغان می آورد و به افراد در شروع سال نو با روحیه ای شاد و پرانرژی کمک می کند.

  هر چیزی که باید درباره انواع ژیلت باید بدانید

تهیه سفره هفت سین

تهیه سفره هفت سین یکی از آیین‌های مرتبط با جشن نوروز در ایران است. سفره هفت سین شامل هفت مورد از اجناس و مواد غذایی است که هر یک از آن‌ها با حرف “س” آغاز می‌شوند. این آیین معمولاً در روزهای پایانی از سال قدیمی و شروعی از سال نو و جشن نوروز برپا می‌شود. برای تهیه سفره هفت سین، مواد غذایی و اجناس زیر را نیاز دارید:

  • سبزی (سبزه): نماد زندگی جدید و بهار
  • سماق: نماد خوشبویی و خوشمزه بودن زندگی
  • سنجد: نماد مرگباری و زندگی
  • سیر: نماد سلامتی و قدرت
  • سمنو: نماد روشنایی و روشنایی
  • سماق: نماد خورشید و نور
  • سمبوسه: نماد سلامتی و پخته شدن

همچنین ممکن است از دیگر اجناس مانند سکه، سفیده، سرکه، سیب، سنبل، سیاه‌دانه و … نیز برای تزئین سفره هفت سین استفاده شود. با تهیه این مواد و اجناس، شما می‌توانید سفره هفت سین زیبا و معنوی خود را برای جشن نوروز درست کرده و آن را به عنوان نمادی از شادی، سلامتی و ثروت در منزل خود نمایش دهید.

سفره هفت سین یکی از آداب عید نوروز
سفره هفت سین یکی از آداب عید نوروز

جمع شدن تمام افراد خانواده بر سر سفره عید در لحظه تحویل سال نو

یکی از زیباترین و خاطره‌انگیزترین آداب و رسوم عید نوروز، جمع شدن تمام افراد خانواده بر سر سفره عید در لحظه تحویل سال نو است. این سنت دیرینه، فرصتی برای تجدید دیدار اعضای خانواده، صلح و صفا، شکرگزاری برای نعمت‌های سال گذشته و آرزوی سلامتی و شادکامی در سال جدید است.

این سنت به تقویت روابط بین اعضای خانواده، ایجاد صمیمیت و همدلی کمک می‌کند. حضور در کنار اعضای خانواده، حس آرامش و امنیت را به ارمغان می‌آورد و به افراد در گذر از سختی‌ها و چالش‌های زندگی کمک می‌کند. این سنت، بخشی از فرهنگ و هویت ایرانیان است و به حفظ و انتقال آن به نسل‌های بعدی کمک می‌کند. جمع شدن خانواده در کنار سفره عید، خاطرات شیرین و ماندگاری را برای افراد خلق می‌کند که تا سال‌ها در ذهن آنها باقی می‌ماند.
در یکی از مقالات سایت ایکو به بررسی پیدایش جشن نوروز پرداخته ایم. برای آشنایی بیشتر با این جشن می توانید مقاله موجود در سایت ایکو را مطالعه کنید.

  انواع حافظه و عملکرد آن‌ها

دعای تحویل سال نو یکی دیگر از آداب عید نوروز

بله، دعای تحویل سال نو به عنوان یکی از آداب و رسوم عید نوروز در برخی از فرهنگ‌ها مانند ایران و کشورهایی در منطقه خاورمیانه شناخته می‌شود. این دعا به عنوان یک آیین مهم در زمانی که ساعت یا لحظه تحول سال اتفاق می‌افتد، خوانده می‌شود. این دعا در واقع دعای برای ظهور و فرج آخرالزمان است و از طرفی به عنوان دعایی برای خوشبختی و رفاه در سال جدید هم مطرح می‌شود. این دعا معمولاً در زمانی که ساعت به لحظه تحول سال نو می‌رسد، تکرار می‌شود تا برکت و برفع مشکلات برای فرا رسیدن سال جدید آرزو شود.

دعای تحویل سال نو یکی دیگر از آداب عید نوروز
دعای تحویل سال نو یکی دیگر از آداب عید نوروز

دید و بازدید و دادن عیدی

در عید نوروز، دید و بازدید و دادن عیدی به یکدیگر از جزئیات مهم و رایج در فرهنگ‌های مختلف است، به ویژه در کشورهایی مانند ایران و برخی کشورهای خاورمیانه. این فرهنگ‌ها در جشن نوروز به نمایش گذاشته می‌شوند. در این روزها، افراد از خانواده، دوستان و همسایگان خود دید می‌کنند و به بازدید از یکدیگر می‌پردازند. این بازدیدها زمانی رخ می‌دهند که افراد از نوروز تا ۱۳ روز بعد، یعنی تا روز عید سیزده‌بدر، آماده‌اند خانه یا محل کار خود را برای پذیرایی از مهمانان باز کنند.

عیدی دادن نیز یکی دیگر از آداب مهم در این جشن است. عیدی مبلغی پول یا هدیه است که معمولاً بزرگ‌ترها به کودکان، جوانان و نوجوانان در این روزها داده می‌شود. این عمل به عنوان نمادی از خوش‌آمدگویی به سال جدید و ایجاد خوشبختی برای کسانی که آن را دریافت می‌کنند، معنا دار است. این آداب و رسوم عید نوروز نشان از اهمیت اجتماعی و فرهنگی این جشن در این مناطق دارند و به عنوان فرصتی برای ارتباط نزدیکتر میان افراد محسوب می‌شوند.

سیزده بدر در ایام عید نوروز

سیزده بدر سیزدهمین روز فروردین ماه و از جشن‌های نوروزی ایرانیان است. در گاهشماری رسمی ایران، پس از انقلاب اسلامی، این روز روز طبیعت نام‌گذاری شده‌است و از تعطیلات رسمی است. ایرانیان در این روز با رفتن به دامان طبیعت، به شادی و پایکوبی می‌پردازند و با آرزوی سالی خوش و پربرکت، سبزی پلو با ماهی می‌خورند.

5/5 - (1 امتیاز)

اشتراک گذاری

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.