انواع تب سنج و راهنمای خرید و کار با آن
0

انواع تب سنج و راهنمای خرید و کار با آن

تب سنج چیست؟

تب سنج یا دماسنج پزشکی وسیله ای است که برای اندازه گیری دمای بدن انسان استفاده می شود. تب یکی از علائم رایج بسیاری از بیماری ها است و زمانی که دمای بدن به 38 درجه سانتیگراد می رسد، اصطلاحاً گفته می شود که فرد تب دارد.
در این مقاله به معرفی انواع تب سنج و راهنمای خرید و کار با آن می پردازیم. با مجله اینترنتی ایکو همراه باشید.

تب سنج یا دماسنج پزشکی
تب سنج یا دماسنج پزشکی

انواع تب سنج

تب سنج ها در انواع مختلفی وجود دارند که عبارتند از:

  • تب سنج جیوه ای: این نوع تب سنج از یک مخزن جیوه و یک لوله شیشه ای مدرج تشکیل شده است. جیوه در دمای پایین منقبض و در دمای بالا منبسط می شود. برای استفاده از این نوع تب سنج، باید آن را به مدت 5 تا 10 دقیقه در زیر بغل، زیر زبان یا مقعد قرار داد.
  • تب سنج دیجیتالی: این نوع تب سنج از یک سنسور الکترونیکی برای اندازه گیری دما استفاده می کند. تب سنج های دیجیتالی سریعتر و دقیق تر از تب سنج های جیوه ای هستند و به راحتی می توان از آنها استفاده کرد.
  • تب سنج لیزری: این نوع تب سنج از اشعه مادون قرمز برای اندازه گیری دمای بدن از راه دور استفاده می کند. تب سنج های لیزری بسیار سریع و دقیق هستند و برای استفاده از آنها نیازی به تماس با بدن نیست.
  • تب سنج های شیشه ای: این نوع تب سنج از جیوه برای اندازه گیری دما استفاده می کند. آنها باید چند دقیقه زیر بغل نگه داشته شوند تا خواندن شوند. تب سنج های شیشه ای شکننده هستند و باید با احتیاط استفاده شوند.
  • تب سنج های پیشانی: این نوع تب سنج از اشعه مادون قرمز برای اندازه گیری دمای پیشانی استفاده می کند. آنها سریع و آسان برای استفاده هستند، اما به اندازه سایر انواع تب سنج دقیق نیستند.
  • تب سنج های گوشی: این نوع تب سنج از اشعه مادون قرمز برای اندازه گیری دمای داخل کانال گوش استفاده می کند. آنها سریع و آسان برای استفاده هستند، اما به اندازه سایر انواع تب سنج دقیق نیستند.
  • تب سنج مادون قرمز: این نوع تب سنج از اشعه مادون قرمز برای اندازه گیری دمای پیشانی استفاده می کند. تب سنج های مادون قرمز بدون تماس هستند و برای استفاده از آنها نیازی به لمس بدن فرد نیست.
  آشنایی با مزایای یک روز در میان حمام رفتن

راهنمای خرید تب سنج

هنگام انتخاب تب سنج، همه تب سنج ها دقیق نیستند. اگر به دنبال تب سنج دقیقی هستید، یک تب سنج دیجیتال یا شیشه ای را انتخاب کنید. برخی از تب سنج ها از سایرین آسان تر استفاده می شوند. اگر به دنبال تب سنجی هستید که استفاده از آن آسان باشد، یک تب سنج دیجیتال یا پیشانی را انتخاب کنید. برخی از تب سنج ها سریعتر از سایرین هستند. اگر به دنبال تب سنجی هستید که سریع بخواند، یک تب سنج دیجیتال یا پیشانی را انتخاب کنید. تب سنج ها در قیمت های مختلفی عرضه می شوند. هنگام انتخاب تب سنج، بودجه خود را در نظر بگیرید.

همیشه قبل و بعد از استفاده از تب سنج دست های خود را بشویید. از تب سنج طبق دستورالعمل سازنده استفاده کنید. اگر از تب سنج دهانی استفاده می کنید، آن را در زیر زبان خود قرار دهید و دهان خود را بسته نگه دارید تا زمانی که بوق بزند. اگر از تب سنج زیر بغلی استفاده می کنید، آن را در زیر بغل خود قرار دهید و بازوی خود را به پهلو نگه دارید تا زمانی که بوق بزند. اگر از تب سنج پیشانی یا گوشی استفاده می کنید، دستورالعمل های سازنده را برای نحوه قرار دادن صحیح پروب دنبال کنید. اگر دمای شما بالا است، با پزشک خود تماس بگیرید.

تب سنج دیجیتال
تب سنج دیجیتال

راهنمای کار با تب سنج

دستان خود را بشویید. قبل از استفاده از تب سنج، دستان خود را با آب و صابون به مدت 20 ثانیه بشویید. تب سنج را ضدعفونی کنید. اگر از تب سنج جیوه ای استفاده می کنید، آن را با الکل ضدعفونی کنید. اگر از تب سنج دیجیتال یا مادون قرمز استفاده می کنید، طبق دستورالعمل سازنده آن را تمیز کنید. محل مناسب را انتخاب کنید. می توانید دمای بدن را از طریق زیر بغل، دهان یا مقعد اندازه گیری کنید.

  بهترین راه ها برای از بین بردن موهای زائد

زیر بغل این رایج ترین روش برای اندازه گیری دمای بدن است. تب سنج را در زیر بغل فرد قرار دهید و به مدت 5 دقیقه نگه دارید. دهان این روش دقیق تر از زیر بغل است، اما برای کودکان نوپا و افراد مسن مناسب نیست. تب سنج را زیر زبان فرد قرار دهید و به مدت 30 ثانیه نگه دارید. مقعد این روش دقیق ترین روش برای اندازه گیری دمای بدن است، اما فقط برای نوزادان و کودکان نوپا استفاده می شود. تب سنج را به آرامی 2.5 سانتی متر داخل مقعد فرد قرار دهید و به مدت 30 ثانیه نگه دارید. دمای بدن را بخوانید. پس از اتمام زمان، دمای بدن را روی تب سنج بخوانید.

ویژگی هایی که باید قبل از خرید تب سنج، آنها را بررسی کنید

قبل از خرید تب سنج (ترمومتر)، می‌توانید به این ویژگی ‌ها توجه کنید تا تب سنج مناسبی را انتخاب کنید. تب سنج‌ها معمولاً به دو نوع دیجیتال و زئواحساسی موجود هستند. تب سنج‌های دیجیتال دقیق‌تر هستند و برای استفاده خانگی مناسب‌ترند. اطمینان حاصل کنید که تب سنج مورد نظر برای اندازه‌گیری دمای بدن (معمولاً از 35-42 درجه سانتی‌گراد یا 95-108 درجه فارنهایت) مناسب است.

دقیق تر بودن تب سنج های دیجیتال
دقیق تر بودن تب سنج های دیجیتال

برخی تب سنج‌ها دارای سرعت بالاتری برای اندازه‌گیری دما هستند. اگر نیاز به سرعت بالا در اندازه‌گیری دارید، می‌توانید به این ویژگی توجه کنید. از دقت تب سنج مطمئن شوید. برخی تب سنج‌ها دقت بالاتری دارند که برای بررسی دقیق دمای بدن مناسب است. تب سنجی را انتخاب کنید که استفاده‌ی آن برای شما ساده و آسان باشد. صفحه نمایش و دکمه‌های تب سنج باید قابل فهم و کاربرپسند باشند.

  پلاژن تراپی برای زیبایی و جوانی پوست

برخی تب سنج‌ها دارای قابلیت ذخیره داده‌های اندازه‌گیری‌های قبلی هستند که می‌تواند برای پیگیری تغییرات دما مفید باشد. بررسی کنید که تب سنج مورد نظر در محدوده قیمت شما قرار دارد و با کیفیت مناسبی ارائه می‌شود. با توجه به این ویژگی‌ها، می‌توانید تب سنج مناسبی را برای خرید انتخاب کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

اشتراک گذاری

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.