معرفی استایل پانک
1

معرفی استایل پانک

استایل پانک چیست؟

استایل پانک یک سبک لباس پوشیدن جسورانه و سرکش است که در دهه 1970 میلادی به عنوان بخشی از جنبش ضد فرهنگ پانک ظهور کرد. این سبک به عنوان راهی برای ابراز مخالفت با هنجارهای اجتماعی، سیاسی و اقتصادی آن زمان به کار می رفت. دهه 1970 ریشه های پانک در موسیقی راک اند رول و فرهنگ DIY (خودت انجامش بده) نهفته است. دهه 1980 پانک به جریان اصلی مد راه پیدا کرد و طراحان مشهوری مانند Vivienne Westwood آن را به سطح بالاتری ارتقا دادند. پانک به عنوان یک سبک متنوع و سیال شناخته می شود که توسط افراد با سلیقه های مختلف انتخاب می شود.

ویژگی های کلیدی استایل پانک

  • استفاده از رنگ های تیره: سیاه، سفید و قرمز از رنگ های محبوب در استایل پانک هستند.
  • پارچه های نامتعارف: چرم، جین، فلز و پلاستیک از جمله پارچه های رایج در این سبک هستند.
  • اکسسوری های خشن: زیپ، میخ، سگک و جواهرات فلزی از اکسسوری های محبوب پانک ها هستند.
  • مدل موهای غیرمعمول: موهای کوتاه، تیغ زده، رنگ شده و مدل های غیرمعمول دیگر از ویژگی های پانک ها است.
  • آرایش غلیظ: استفاده از خط چشم، ریمل و رژ لب تیره در آرایش پانک ها رایج است.

پانک ها از استایل خود برای بیان دیدگاه های سیاسی و اجتماعی خود استفاده می کنند. پانک ها به خلاقیت و اصالت در لباس پوشیدن اهمیت می دهند. پانک ها به طور سنتی طرفدار موسیقی پانک راک هستند. پانک به عنوان یک جنبش فراگیر، افراد از هر قشر و طبقه اجتماعی را جذب می کند.

  6 راهکار برای داشتن مژه های بلند و پرپشت

استایل پانک در ایران

در ایران نیز استایل پانک طرفداران زیادی دارد، به خصوص در بین جوانان. برخی از افراد به دلیل محدودیت های اجتماعی، از استایل پانک به عنوان راهی برای ابراز هویت خود استفاده می کنند. با وجود چالش هایی که پانک ها در ایران با آن روبرو هستند، این استایل به عنوان یک انتخاب شخصی و آزادانه به رسمیت شناخته می شود.

اگر به مد و استایل علاقه مند هستید برای آشنایی با انواع استایل ها با سایت ایکو همراه باشید.

کفش در استایل پانک
کفش در استایل پانک

استایل پانک در دهه 70

استایل پانک در دهه 70 میلادی، فراتر از یک مد ساده، انقلابی در دنیای فشن و بیانگر خرده فرهنگی ضدّ جریان بود. این سبک، واکنشی به نظم و مادی‌گرایی جامعه آن زمان بود و جوانان را به چالش می‌کشید تا هنجارها را به هم ریخته و خود واقعی‌شان را ابراز کنند. بسیاری از لباس‌ها و اکسسوری‌های پانک دست‌ساز بودند و از مواد دورریختنی و ارزان قیمت ساخته می‌شدند. این امر، خلاقیت و استقلال فردی را نشان می‌داد. رنگ‌های مشکی، خاکستری، زرشکی و سبز ارتشی از رنگ‌های غالب در استایل پانک بودند. این رنگ‌ها نمادی از طغیان، سرکشی و انزجار از جامعه مادی‌گرای آن زمان بودند.

پاره کردن و وصله کردن لباس‌ها، نمادی از بی‌اعتنایی به ظواهر و هنجارهای اجتماعی بود. میخ‌های فلزی، زنجیر، دستبندهای خاردار و گردنبندهای بزرگ، از اکسسوری‌های محبوب پانک‌ها بودند که حس خشونت و عصیان را القا می‌کردند. مدل موهای پانک‌ها اغلب کوتاه، ژولیده و به حالت تیغه‌ای بود. این مدل موها، نمادی از عدم تمایل به پیروی از مد روز و هنجارهای رایج بود. استفاده از خط چشم مشکی ضخیم، رژ لب‌های تیره و سایه‌های جیغ، از ویژگی‌های آرایش پانک‌ها بود.

  بهترین عطرهای تابستان را بشناسید!

استایل پانک در دهه 70، نه تنها دنیای فشن را دگرگون کرد، بلکه بر موسیقی، فیلم، ادبیات و سایر جنبه‌های فرهنگی نیز تاثیر گذاشت. این سبک، الهام‌بخش بسیاری از طراحان مد مشهور مانند ویوین وست‌وود بود و تا به امروز نیز به عنوان نمادی از طغیان و خلاقیت شناخته می‌شود.

در یکی از مقالات سایت ایکو به معرفی استایل گرانج پرداخته ایم. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید این مقاله را مطالعه کنید.

استایل پانک در دهه 80

استایل پانک در دهه 80 میلادی ادامه روند دهه 70 بود، اما با تاکید بیشتر بر DIY و ظاهر خودتان. پانک ها در دهه 80 اغلب لباس های دست دوم یا دست ساز می پوشیدند و لباس های خود را با میخ، زنجیر و سایر تکه های سخت افزاری تزئین می کردند. آنها همچنین موهای خود را به شکل های افراطی حالت می دادند، مانند موهاک، لیف، و رنگ های روشن.

سبک پانک در دهه 80 راهی برای بیان فردیت و طغیان بود. همچنین راهی برای ابراز عقاید سیاسی و اجتماعی بود. پانک ها اغلب علیه نابرابری اجتماعی، جنگ و اقتدارگرایی صحبت می کردند. سبک پانک تا به امروز تأثیر زیادی بر مد داشته است. بسیاری از طراحان مد از عناصر سبک پانک در مجموعه های خود استفاده کرده اند و سبک پانک همچنان در بین جوانان محبوب است.

اسایل پانک
اسایل پانک

استایل پانک در دهه 90

استایل پانک در دهه 90 میلادی، انعکاسی از روحیه عصیانگر، تنوع‌طلب و خلاق جوانان آن دوره بود. این سبک به نوعی واکنش به فرهنگ عامه و جریان اصلی مد به حساب می‌آمد و به دنبال هویت‌سازی و بیان فردی بود. مشکی، خاکستری، زرشکی و سبز ارتشی از رنگ‌های غالب در این استایل بودند. استفاده از چرم، جین پاره، تور، فلانل و تارتان در لباس‌ها رایج بود. چوکر، دستبندهای میخ‌دار، گردنبندهای بزرگ، پیرسینگ و سنجاق قفلی از اکسسوری‌های محبوب پانک‌ها بودند. موهای کوتاه و تیز، موهاک، مدل‌های آشفته و رنگ‌شده از مدل‌های رایج مو در این سبک بودند. استفاده از رژ لب مشکی، خط چشم ضخیم و سایه‌های تیره در آرایش پانک‌ها بود.

  روش های پاک کردن رژ لب 24 ساعته

استایل پانک امروز

استایل پانک امروز همچنان به عناصری از موسیقی پانک سابق وارد است، اما با تغییراتی که با گذشت زمان اتفاق افتاده است. این استایل هنوز هم شامل انرژی بالا، آوازهای خشن و ملودی‌های سریع است، اما با الهام از سبک‌های دیگری مانند راک، هیپ هاپ و الکترونیک. همچنین متن‌های آهنگ‌ها به موضوعات اجتماعی و سیاسی معاصر می‌پردازند. به طور کلی، استایل پانک امروز همچنان از تندی و شور و شوق برای انقلاب اجتماعی و فرهنگی برخوردار است، اما با تغییراتی که باعث شده است تا با زمان‌ها همگام شود.

5/5 - (1 امتیاز)

اشتراک گذاری

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

  1. mahsa azad گفت:

    این مقاله را خیلی دوست داشتم. با اسم این سبک آشنا نبودم. تشکر از سایت خوبتان