آشنایی با جاذبه های طبیعی شگفت ‌انگيز جهان
0

آشنایی با جاذبه های طبیعی شگفت انگيز جهان

شناخت جاذبه های طبیعی شگفت انگیز جهان می‌تواند برای ما اهمیت زیادی داشته باشد. شناخت جاذبه‌های طبیعی شگفت‌انگیز جهان می‌تواند به ما کمک کند تا دانش و آگاهی خود را افزایش دهیم. این امر می‌تواند به ما کمک کند تا درک بهتری از جهان طبیعی پیرامونمان پیدا کنیم و از زیبایی‌ها و تنوع‌های طبیعت لذت ببریم. مشاهده و تجربه جاذبه‌های طبیعی مانند کوه‌ها، دریاها، جنگل‌ها و غارها می‌تواند به ما احساس آرامش و خوشحالی بخشیده و روحیه و انرژی مثبتی به ما بدهد.

شناخت و ارزش‌گذاری به جاذبه‌های طبیعی می‌تواند به ما کمک کند تا محیط زیست را بیشتر ارزشیابی کنیم و برای حفظ و حراست از آن‌ها تلاش کنیم. مشاهده و تجربه جاذبه‌های طبیعی می‌تواند به ما کمک کند تا به تأمل و آرامش بیشتری دست یابیم و از زندگی لذت ببریم. بنابراین، شناخت و تجربه جاذبه‌های طبیعی شگفت‌انگیز جهان می‌تواند به ما کمک کند تا زندگی خود را بهبود بخشیم و ارتباط عمیق‌تری با محیط زیست و جهان طبیعی برقرار کنیم.
برای آشنایی با جاذبه های طبیعی شگفت انگيز جهان با مجله اینترنتی ایکو همراه باشید.

صحرای بزرگ آفریقا (Sahara)

صحرای بزرگ آفریقا بزرگترین بیابان گرمسیری جهان است که مساحتی حدود 9.2 میلیون کیلومتر مربع را در شمال آفریقا پوشش می دهد. این بیابان از شرق به دریای سرخ، از شمال به دریای مدیترانه، از غرب به اقیانوس اطلس و از جنوب به ساحل صحرا محدود می شود. صحرای بزرگ آفریقا خانه طیف گسترده ای از مناظر خیره کننده، از جمله تپه های شنی غول پیکر، دشت های صخره ای، واحه های سرسبز و رشته کوه های مرتفع است. این بیابان همچنین محل سکونت انواع گیاهان و جانوران، از جمله مارمولک ها، مارها، عقرب ها، شترها و غزال ها است.

صحرای بزرگ آفریقا تاریخ طولانی و پرفراز و نشیبی دارد. این بیابان زمانی سرزمینی حاصلخیز و سرسبز بود، اما در طول هزاران سال به دلیل تغییرات آب و هوایی به بیابان تبدیل شد. انسان ها هزاران سال است که در صحرای بزرگ آفریقا زندگی می کنند و فرهنگ ها و تمدن های منحصر به فردی را در این منطقه توسعه داده اند. امروزه، صحرای بزرگ آفریقا یک مقصد گردشگری محبوب است. بازدیدکنندگان می توانند از مناظر خیره کننده بیابان لذت ببرند، در مورد فرهنگ و تاریخ آن بیاموزند و در فعالیت های مختلفی مانند پیاده روی، شترسواری و کمپینگ شرکت کنند.
برای آشنایی با کویر لوت بزرگترین کویر جهان مقاله موجود در سایت ایکو را مطالعه کنید.

صحرای بزرگ آفریقا
صحرای بزرگ آفریقا

آمازون (Amazon)

آمازون در شمال آمریکای جنوبی دارای تنوع بیولوژیک فراوانی از گیاهان، حیوانات و پستانداران است که از جمله آنها می‌توان به پنگوئن‌ها، مارموزها، میمون‌ها و گونه‌های فراوان گیاهی اشاره کرد. همچنین به عنوان “ریوی کره زمین” شناخته می‌شود زیرا تولید اکسیژن بسیار زیادی دارد و نقش مهمی در تنظیم اقلیم جهانی و حفظ تنوع زیستی دارد.
منطقه آمازون دارای تمدن‌های بومی و قبایل بومی متعددی است که فرهنگ و زبان‌های خاص خود را دارند. این افراد با محیط زیست طبیعی خود ارتباط نزدیکی دارند و از منابع طبیعی برای زندگی و کسب درآمد خود استفاده می‌کنند. آمازون با تهدیداتی مانند تخریب جنگل، تغییرات اقلیمی، شکار غیرقانونی حیوانات و تخریب محیط زیست روبرو است. برنامه‌ها و اقدامات حفاظتی از این منطقه بسیار اهمیت دارد تا این جاذبه طبیعی شگفت‌انگیز برای نسل‌های آینده حفظ شود.

  جاذبه های گردشگری سریلانکا

قله اورست (Mount Everest)

کوه اورست بلندترین کوه جهان است که ارتفاع آن از سطح دریا ۸۸۴۸٫۸۶ متر (۲۹٬۰۱۵ پا) است. این کوه در رشته کوه ماهالانگور هیمالیا در زیرمجموعه هیمالیای شرقی قرار دارد. قله اورست در مرز بین نپال و چین واقع شده است. ساگارماتا نام نپالی قله اورست است که به معنی “مادر آسمان” است. چومولونگما نام تبتی قله اورست است که به معنی “الهه مادر (کوه)” است. اورست نام انگلیسی قله اورست است که به نام سر جورج اورست، نقشه بردار بریتانیایی که در اوایل قرن نوزدهم بر هندوستان نظارت داشت، نامگذاری شده است.

اولین تلاش برای صعود به قله اورست در سال ۱۹۲۱ انجام شد. اولین صعود موفق به قله اورست در سال ۱۹۵۳ توسط ادموند هیلاری، کوهنورد نیوزیلندی و تنزینگ نورگای، کوهنورد شرپا انجام شد. از آن زمان، بیش از ۴۵۰۰ نفر به قله اورست صعود کرده اند. بیش از ۲۰۰ نفر نیز در حین تلاش برای صعود به قله جان خود را از دست داده اند. قله اورست بخشی از رشته کوه ماهالانگور هیمالیا است که در زیرمجموعه هیمالیای شرقی قرار دارد. این کوه در مرز بین نپال و چین واقع شده است.

قله اورست بلند ترین قله جهان
قله اورست بلند ترین قله جهان

آبشار آیگاسو (Iguazu Falls)

آبشار ایگاسو (Iguazu Falls) مجموعه ای از آبشارها در رودخانه ایگواسو است که مرز بین آرژانتین و برزیل را تشکیل می دهد. این آبشارها یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری در آمریکای جنوبی هستند. آبشار ایگاسو از 275 آبشار جداگانه تشکیل شده است که طول آنها از 60 تا 80 متر (200 تا 260 فوت) متغیر است. بلندترین آبشار، گارگانتا دل دیابلو (Garganta del Diablo) یا “گلوگاه شیطان” است که ارتفاع آن 80 متر (260 فوت) است.

  جاذبه‌های گردشگری بهبهان

آبشار ایگاسو در پارک ملی ایگاسو در آرژانتین و پارک ملی ایگاسو در برزیل واقع شده است. این پارک ها به دلیل تنوع زیستی خود مشهور هستند و میزبان تعدادی از گونه های گیاهی و جانوری هستند. آبشار ایگاسو با قایق، پیاده روی یا هلیکوپتر قابل دسترسی است. محبوب ترین راه برای دیدن آبشارها با قایق است که بازدیدکنندگان را به پای آبشارها می برد. پیاده روی های متعددی نیز وجود دارد که به بازدیدکنندگان اجازه می دهد تا آبشارها را از زوایای مختلف ببینند. سواری با هلیکوپتر دید پرنده ای از آبشارها را ارائه می دهد. آبشار ایگاسو مقصدی محبوب برای سفرهای یک روزه و اقامت طولانی است. فعالیت های متعددی در این منطقه وجود دارد، از جمله پیاده روی، قایق سواری، رافتینگ، زیپ لاین و بازدید از جنگل های بارانی.
در یکی از مقالات سایت ایکو به معرفی زیبا ترین آبشارهای ایران پرداخته ایم. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید این مقاله را مطالعه کنید.

آبشار آیگاسو
آبشار آیگاسو

خلیج هالونگ بای (Ha Long Bay)

خلیج هالونگ بای (Ha Long Bay) یک خلیج در شمال ویتنام است که به دلیل هزاران جزیره آهکی و غارهای دریایی که از آب‌های زمردی بیرون می‌آیند، مشهور است. این خلیج مکانی محبوب برای گردشگری است و به عنوان میراث جهانی یونسکو شناخته شده است. نام “هالونگ” به معنی “اژدهای فرود آمده” است و این نام به افسانه ای اشاره دارد که در آن گفته می شود امپراتور جید اژدهایی را فرستاده است تا به مردم منطقه در برابر مهاجمان کمک کند. اژدها با دم خود به زمین برخورد کرد و هزاران جزیره ایجاد کرد که به عنوان سپر عمل می کرد.

  جاذبه های گردشگری ایلام کدام اند؟

خلیج هالونگ بای بیش از 2000 کیلومتر مربع وسعت دارد و شامل حدود 1600 جزیره می شود. بزرگترین این جزیره ها کات با است که دارای جنگل های بارانی، غارها و سواحل است. جزایر کوچکتر اغلب خالی از سکنه هستند و محل غارها، صخره ها و تالاب های دریایی هستند. آب های خلیج هالونگ بای خانه طیف گسترده ای از زندگی دریایی از جمله ماهی، مرجان، نرم تنان و دلفین ها است. این خلیج همچنین مقصدی محبوب برای پرندگان است و محل زندگی گونه های مختلفی از جمله لک ها، حواصیل و شاه ماهی خورها است.

خلیج هالونگ بای
خلیج هالونگ بای

خلیج هالونگ بای با قایق، کایاک یا کشتی قابل دسترسی است. محبوب ترین راه برای دیدن خلیج با قایق است که گردشگران را به دور جزایر و غارها می برد. کایاک سواری و قایق سواری نیز راه های محبوبی برای کاوش در خلیج هستند. برای کسانی که به دنبال یک تجربه ماجراجویانه تر هستند، تعدادی شرکت تور وجود دارد که سفرهای صخره نوردی و غواصی را ارائه می دهند. خلیج هالونگ بای مقصدی محبوب برای سفرهای یک روزه و اقامت طولانی است. فعالیت های متعددی در این منطقه وجود دارد، از جمله گشت و گذار در جزیره، قایق سواری، کایاک سواری، غواصی، صخره نوردی و بازدید از غارها. همچنین تعدادی روستا و شهر در اطراف خلیج وجود دارد که فرصتی برای تجربه فرهنگ و غذاهای محلی را فراهم می کند.

5/5 - (1 امتیاز)

اشتراک گذاری

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.