جاذبه‌های گردشگری بهبهان
0

جاذبه‌های گردشگری بهبهان

بهبهان، یکی از شهرهای تاریخی و کهن ایران، در جنوب شرقی استان خوزستان واقع شده است. این شهر با قدمت چندین هزار ساله، به واسطه تاریخ غنی، طبیعت بکر و جاذبه‌های گردشگری متنوع، به یکی از مقاصد جذاب سفر در ایران تبدیل شده است. بهبهان در طول تاریخ خود، پایتخت سلسله‌های مختلفی از جمله آل بویه، آل خفاجه و اتابکان لر بزرگ بوده است. آثار باستانی متعددی مانند آتشکده قلعه دختر، تپه ارجان، و گورستان باستانی چم تل، گواه قدمت و تاریخ این شهر هستند. مردم بهبهان به زبان فارسی با گویش بهبهانی صحبت می‌کنند که گویشی اصیل و کهن از زبان فارسی است. آداب و رسوم و فرهنگ مردم بهبهان، غنی و متنوع است و ریشه در تاریخ و فرهنگ ایران دارد.
با مجله اینترنتی ایکو همراه باشید تا با جاذبه‌های گردشگری بهبهان بیشتر آشنا شوید.

دریاچه ماری یکی از جاذبه های گردشگری بهبهان
دریاچه ماری یکی از جاذبه های گردشگری بهبهان

طبیعت و جاذبه‌های گردشگری بهبهان

بهبهان به دلیل موقعیت جغرافیایی خود، از طبیعتی بکر و متنوع برخوردار است. دشت‌های سرسبز، کوه‌های مرتفع، رودخانه‌های خروشان و چشمه‌های جوشان، از جمله جاذبه‌های طبیعی بهبهان هستند. منطقه گردشگری تنگ تکاب با آبشارهای زیبا، غارها و مناظر طبیعی، یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری بهبهان است. سد مارون، یکی از بزرگترین سدهای ایران، در نزدیکی بهبهان واقع شده و مناظر چشم‌نوازی را خلق کرده است. باغ پرندگان بهبهان، با تنوع گونه‌های مختلف پرندگان، مکانی جذاب برای علاقه‌مندان به طبیعت است.

سوغات و صنایع دستی بهبهان

بهبهان به دلیل تولید ماست و پنیر مرغوب، شهرت دارد. صنایع دستی بهبهان مانند گلیم‌بافی، جاجیم‌بافی، و خراطی، از تنوع و ظرافت خاصی برخوردارند. عسل بهبهان به دلیل کیفیت و طعم منحصر به فرد، از جمله سوغات‌های محبوب این شهر است.

خراطی سوغات بهبهان
خراطی از صنایع دستی بهبهان

بهترین زمان سفر به بهبهان

بهترین زمان سفر به بهبهان، فصل بهار و پاییز است که آب و هوا ملایم و دلنشین است. قبل از سفر به بهبهان، از وضعیت آب و هوا اطلاع پیدا کنید. برای گشت و گذار در طبیعت بهبهان، از لباس و کفش مناسب استفاده کنید. از بردن وسایل غیرضروری خودداری کنید. به فرهنگ و آداب و رسوم مردم بهبهان احترام بگذارید. سفر به بهبهان، سفری به تاریخ، طبیعت و فرهنگ ایران است. این شهر با جاذبه‌های متنوع خود، می‌تواند خاطرات خوشی را برای شما رقم بزند.
در یکی از مقالات سایت ایکو به بررسی هرآنچه که باید برای طبیعت گردی بدانید پرداخته ایم برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله موجود در سایت را مطالعه کنید.

بهترین زمان سفر به بهبهان، فصل بهار و پاییز است
فصل بهار و پاییز، بهترین زمان سفر به بهبهان

جاذبه‌ های گردشگری بهبهان

 • منطقه گردشگری تنگ تکاب: این منطقه با آبشارهای زیبا، غارها و مناظر طبیعی، یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری بهبهان است.
 • سد مارون: این سد، یکی از بزرگترین سدهای ایران، در نزدیکی بهبهان واقع شده و مناظر چشم‌نوازی را خلق کرده است.
 • چشمه‌های آبگرم: بهبهان به دلیل وجود چشمه‌های آبگرم معدنی، به عنوان یکی از قطب‌های گردشگری سلامت در ایران شناخته می‌شود.
 • منطقه شکار ممنوع کوه بدیل: این منطقه با تنوع گیاهی و جانوری، زیستگاه گونه‌های مختلف حیات وحش است.
 • آتشکده قلعه دختر: این آتشکده مربوط به دوره ساسانیان است و در بلندترین نقطه شهر بهبهان واقع شده است.
 • تپه ارجان: این تپه باستانی، محل کشف آثار باستانی ارزشمندی از جمله مجسمه‌های گلی و سفالی است.
 • گورستان باستانی چم تل: این گورستان مربوط به دوره هخامنشیان است و در نزدیکی شهر بهبهان واقع شده است.
 • حمام بکان: این حمام مربوط به دوره صفویان است و از جمله بناهای تاریخی به ثبت رسیده در ایران است.
 • امامزاده اباذر: این امامزاده از نوادگان امام علی (ع) است و در مرکز شهر بهبهان واقع شده است.
 • بقعه بشیر و نذیر: این بقعه مربوط به دو برادر از بزرگان دین اسلام است و در نزدیکی شهر بهبهان واقع شده است.
 • پارک بوعلی سینا: این پارک، یکی از بزرگترین پارک‌های شهر بهبهان است و امکانات تفریحی و ورزشی متعددی دارد.
 • باغ پرندگان بهبهان: این باغ با تنوع گونه‌های مختلف پرندگان، مکانی جذاب برای علاقه‌مندان به طبیعت است.
 • پلاژ مارون: این پلاژ در ساحل سد مارون واقع شده و امکانات تفریحی و ورزشی متعددی دارد.
پلاژ مارون یکی از جاذبه های گردشگری بهبهان
پلاژ مارون یکی از جاذبه های گردشگری بهبهان

موقعیت جغرافیایی بهبهان

شهر بهبهان در جنوب شرقی استان خوزستان و در دامنه جنوبی رشته کوه زاگرس واقع شده است. این شهر در 50 درجه و 16 دقیقه طول شرقی و 30 درجه و 35 دقیقه عرض شمالی و در ارتفاع متوسط 325 متری از سطح دریا قرار دارد. بهبهان از شمال و شمال شرقی به استان کهگیلویه و بویراحمد، از جنوب به استان بوشهر، از غرب به شهرستان ماهشهر و از شرق به شهرستان گچساران محدود می‌شود. فاصله بهبهان از مرکز استان خوزستان (اهواز) 195 کیلومتر است. بهبهان به دلیل موقعیت جغرافیایی و شرایط اقلیمی، از تنوع زیستی بالایی برخوردار است.

  خنک ترین شهرهای ایران در تابستان کدام اند؟

روایت‌های تاریخی از بهبهان

تاریخ بهبهان به دوران باستان باز می‌گردد. این شهر در دوره‌های مختلف تاریخی، پایتخت سلسله‌های مختلفی از جمله آل بویه، آل خفاجه و اتابکان لر بزرگ بوده است. در شاهنامه فردوسی، از بهبهان به عنوان یکی از قلمروهای پادشاهان ایران یاد شده است. در کتاب تاریخ بلعمی، از بهبهان به عنوان یکی از شهرهای مهم ایران در دوره ساسانیان یاد شده است. در کتاب المسالک و الممالک ابن خردادبه، از بهبهان به عنوان یکی از شهرهای مهم ایران در دوره عباسیان یاد شده است. در کتاب سفرنامه ناصرخسرو، از بهبهان به عنوان یکی از شهرهای آباد و پر رونق ایران در دوره سلجوقیان یاد شده است.

آثار باستانی متعددی در بهبهان وجود دارد که گواه قدمت و تاریخ این شهر هستند. آتشکده قلعه دختر این آتشکده مربوط به دوره ساسانیان است و در بلندترین نقطه شهر بهبهان واقع شده است. تپه ارجان این تپه باستانی، محل کشف آثار باستانی ارزشمندی از جمله مجسمه‌های گلی و سفالی است. گورستان باستانی چم تل این گورستان مربوط به دوره هخامنشیان است و در نزدیکی شهر بهبهان واقع شده است. بهبهان در طول تاریخ خود، فراز و نشیب‌های بسیاری را پشت سر گذاشته است. این شهر در دوره‌های مختلف، مورد حمله و غارت اقوام و ملل مختلف قرار گرفته است. با وجود این، بهبهان همواره به عنوان یکی از شهرهای مهم و آباد ایران شناخته شده است. این شهر در حال حاضر، یکی از مقاصد جذاب گردشگری در ایران است.

برخی از رویدادهای مهم تاریخی در بهبهان در سال 29 هجری قمری، بهبهان توسط مسلمانان فتح شد. در سال 336 هجری قمری، آل بویه بهبهان را به عنوان پایتخت خود انتخاب کردند. در سال 648 هجری قمری، بهبهان توسط مغولان مورد حمله و غارت قرار گرفت. در سال 1148 هجری قمری، بهبهان توسط نادرشاه افشار فتح شد. در سال 1264 هجری شمسی، بهبهان به تصرف قوای انگلیسی درآمد. بهبهان در تاریخ معاصر ایران نیز، نقش مهمی داشته است. این شهر در دوران مشروطه، از جمله مراکز مهم مبارزات ضد استبدادی بود. در حال حاضر، بهبهان به عنوان یکی از شهرهای مهم استان خوزستان، از نظر اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است.

5/5 - (1 امتیاز)

اشتراک گذاری

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.