آشنایی کامل با دستگاه فشارسنج
0

آشنایی کامل با دستگاه فشارسنج

دستگاه فشارسنج چیست؟

دستگاه فشارسنج دستگاهی است که برای اندازه گیری فشار خون استفاده می شود. این یک ابزار مهم برای تشخیص و مدیریت فشار خون بالا است. انواع مختلفی از دستگاه های فشارسنج وجود دارد، اما همه آنها از یک کاف برای اعمال فشار استفاده می کنند. به بازو. فشار کاف باعث می شود که شریان بازویی تنگ شود و جریان خون به طور موقت قطع شود. سپس فشار به تدریج رها می شود و در زمانی که خون دوباره شروع به جریان می کند، فشار خون اندازه گیری می شود.

فشارسنج ها را می توان در مطب پزشک، داروخانه یا شرکتهای معتبر فعال در حوزه تجهیزات پزشکی مانند شرکت حامی طب متین خریداری کرد. مهم است دستگاهی را انتخاب کنید که متناسب با نیازهای شما باشد و از کیفیت خوبی برخوردار باشد. همچنین اگر در استفاده از دستگاه فشارسنج مشکل دارید، باید از یک متخصص پزشکی کمک بگیرید.

انواع دستگاه فشار خون

دستگاه فشار خون جیوه ای

یک فشارسنج جیوه ای نوعی دستگاه فشارسنج است که از جیوه برای اندازه گیری فشار خون استفاده می کند. این نوع فشارسنج دقیق ترین نوع فشارسنج است، اما به دلیل خطر مسمومیت با جیوه دیگر به طور گسترده استفاده نمی شود. برای استفاده از فشارسنج جیوه ای، کاف را دور بازوی خود ببندید، لبه پایینی کاف باید حدود 1 اینچ (2.5 سانتی متر) بالای چین آرنج باشد. پمپ را باد کنید تا کاف سفت شود. شیر را روی پمپ باز کنید تا فشار به تدریج رها شود. هنگامی که اولین صدا را می شنوید، به گیج نگاه کنید. این عدد سیستولیک شماست. به تخلیه فشار ادامه دهید تا زمانی که صداها متوقف شوند. این عدد فشار دیاستولیک شماست.

  بهترین قالیشویی غرب تهران

فشار سنج عقربه ای

فشارسنج عقربه‌ای یک وسیله پزشکی برای اندازه‌گیری فشار خون است که از عقربه‌ها و ابزارهای مکانیکی برای نمایش فشار خون استفاده می‌کند. این نوع فشارسنج یکی از روش‌های سنتی و دقیق اندازه‌گیری فشار خون به حساب می‌آید. کاف را دور بازو ببندید، به طوری که لبه پایینی آن حدود 2 تا 3 سانتی‌متر بالاتر از آرنج باشد. گوشی پزشکی را در محل گودی آرنج قرار دهید.

فشار سنج عقربه ای
فشارسنج عقربه ای

با استفاده از پوار، کاف را باد کنید تا عقربه گیج به حدود 200 میلی‌متر جیوه برسد. پیچ پوار را باز کنید و اجازه دهید تا هوا به آرامی از کاف خارج شود. به صدای نبض در گوشی پزشکی گوش کنید. اولین عددی که عقربه گیج در لحظه شنیدن صدای نبض نشان می‌دهد، فشار سیستولیک (فشار بالای خون) است. به تخلیه هوا از کاف ادامه دهید تا زمانی که صدای نبض قطع شود. آخرین عددی که عقربه گیج در لحظه قطع شدن صدای نبض نشان می‌دهد، فشار دیاستولیک (فشار پایین خون) است.

فشار سنج دیجیتالی

فشارسنج دیجیتالی دستگاهی است که برای اندازه گیری فشار خون استفاده می شود. از یک کاف، یک مانیتور و یک پمپ تشکیل شده است. کاف به دور بازو بسته می شود و مانیتور برای نمایش قرائت فشار خون استفاده می شود. پمپ برای باد کردن کاف استفاده می شود. تا زمانی که فشار داخل کاف از فشار خون بیشتر شود. سپس پمپ به آرامی دفیو می شود و مانیتور فشار خون را در زمانی که خون دوباره از طریق شریان بازو جریان می یابد، نمایش می دهد.

فشارسنج های دیجیتالی استفاده از آنها آسان هستند و نتایج دقیقی را ارائه می کنند. آنها برای افراد مبتلا به فشار خون بالا یا سایر بیماری هایی که نیاز به نظارت منظم فشار خون دارند، گزینه خوبی هستند. انواع مختلفی از فشارسنج های دیجیتال وجود دارد. برخی از مدل ها دارای ویژگی های اضافی مانند حافظه برای ذخیره قرائت ها هستند. یا قابلیت اتصال به کامپیوتر. هنگام انتخاب فشارسنج دیجیتال، مهم است که مدلی را انتخاب کنید که نیازهای شما را برآورده کند.

  شستشوی فرش با ضمانت کیفیت در هشتگرد

نکات مهم هنگام خرید دستگاه فشار سنج

خرید دستگاه فشار سنج مناسب می تواند به شما در کنترل و نظارت بر فشار خون خود در خانه کمک کند. هنگام خرید دستگاه فشار سنج، توجه به نکات زیر حائز اهمیت است:

  • نوع دستگاه: بازویی این نوع فشار سنج کاف را به دور بازو می‌بندد و برای اکثر افراد دقیق‌تر است. مچی این نوع فشار سنج کاف را به دور مچ می‌بندد و استفاده از آن آسان‌تر است، اما ممکن است به اندازه نوع بازویی دقیق نباشد.
  • ویژگی‌ها: دقت دستگاه را بررسی کنید. دستگاه‌های دارای تأییدیه انجمن قلب آمریکا (AHA) معمولاً دقیق‌تر هستند. دستگاهی را انتخاب کنید که حافظه ذخیره قرائت‌ها را داشته باشد تا بتوانید آنها را ردیابی کنید. برخی از دستگاه‌ها می‌توانند به کامپیوتر متصل شوند تا بتوانید قرائت‌ها را به پزشک خود ایمیل کنید. برخی از دستگاه‌ها دارای ویژگی‌های اضافی مانند آلارم، نشانگر ضربان قلب و سنجش آریتمی هستند.
  • قیمت: قیمت دستگاه‌های فشار سنج متغیر است. دستگاهی را انتخاب کنید که با بودجه شما تناسب داشته باشد و ویژگی‌های مورد نیاز شما را داشته باشد.
دستگاه فشار سنج دیجیتال
دستگاه فشار سنج دیجیتال

قبل از خرید، دستگاه را امتحان کنید تا مطمئن شوید که استفاده از آن آسان است. از گارانتی و خدمات پس از فروش دستگاه مطمئن شوید. در صورت داشتن هرگونه مشکل در استفاده از دستگاه، با پزشک خود مشورت کنید.

اگر به دنبال خرید تجهیزات پزشکی باکیفیت هستید می توانید با شرکت حامی طب متین در تماس باشید.

توصیه هایی برای گرفتن فشار خون

قبل از گرفتن فشار خون به مدت 30 دقیقه از مصرف کافئین، الکل و سیگار خودداری کنید. مثانه خود را خالی کنید. به مدت 5 دقیقه در حالت آرام بنشینید. پاهای خود را صاف روی زمین قرار دهید و پشت خود را به تکیه گاه صندلی تکیه دهید. در حین گرفتن فشار خون آستین لباس خود را تا بالا بزنید. کاف را به دور بازوی خود ببندید، به طوری که لبه پایینی کاف 2.5 سانتی متر بالاتر از چین آرنج باشد. لوله کاف را به دستگاه فشار سنج وصل کنید. دکمه شروع را فشار دهید.

  بهترین قالیشویی شمال تهران

در حین باد شدن کاف، بی حرکت و ساکت بنشینید. هنگامی که باد کاف خالی می شود، به صدای ضربان قلب خود گوش دهید. اولین عددی که می شنوید فشار سیستولیک (بالایی) است. آخرین عددی که می شنوید فشار دیاستولیک (پایینی) است. بعد از گرفتن فشار خون قرائت را دو یا سه بار تکرار کنید تا مطمئن شوید که دقیق است. قرائت خود را با پزشک خود در میان بگذارید.

طرز استفاده از دستگاه فشارسنج

قبل از استفاده از دستگاه، دست‌ها را با آب و صابون بشویید و خشک کنید. نشانگر فشارسنج را به دستگاه وصل کنید. دستگاه را روشن کنید و منتظر بمانید تا آماده به کار شود. محل قرار دادن دستگاه: دستگاه را بر روی مچ دست قرار دهید. بهتر است این کار را در حالت نشسته و با دستی که فشارسنج را روی آن قرار می‌دهید، انجام دهید. منبع نوری دستگاه را به طور مستقیم بر روی پوست قرار دهید. دکمه شروع را فشار دهید و منتظر بمانید تا دستگاه فشار خون را اندازه‌گیری کند.

بعد از اندازه‌گیری، نتیجه را بر روی نمایشگر دستگاه مشاهده کنید. نتیجه را با دکتر یا پزشک مربوطه خود مطرح کرده و از او راهنمایی برای ادامه درمان دریافت کنید. در صورتی که دستگاه فشارسنج خود را برای اولین بار استفاده می‌کنید، بهتر است ابتدا راهنمای استفاده از آن را مطالعه کرده و در صورت نیاز از یک پزشک یا پرستار حرفه‌ای راهنمایی بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)

اشتراک گذاری

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.