کاربران

آخرین گزارش تصویری :

 

 


گفتگو با پرورش دهنده نمونه اسبهای یموت

 


تاریخ ثبت: 1393/02/13

با آقای اصغر امینی یکی از پرورش دهنده های اسب ترکمن تیره یموت ملاقاتی داشتیم و علاقمند بودیم تا از تجربیات ایشان بیشتر استفاده کنیم.

 

 

 

 

 

 

 

آقای اصغر امینی ساکن اصفهان هستند و مجموعه پرورش اسب ایشان در شهرکرد فعال است.

آقای امینی چند سالتونه و چند ساله که مشغول به پرورش اسب ترکمن هستین؟

37 سال دارم در سال 89 توسط دکتر محمد کمپانی با اسب آشنا شدم و با خرید یک مادیان عرب دره شوری پای به این عرصه گذاشتم. از حدود 2 سال پبش به صورت حرفه ای و بر روی اسب ترکمن یموت متمرکز شدم و فعالیت می کنم.

این مجموعه افتخار دارد اولین وتنها مجموعه فعال تخصصی اسب یموت در ایران است که تصمیم دارد ان شاءالله با اصلاح نژاد این اسب خالص ایرانی هر چه سریع تر به استاندارد های جهانی نزدیک شود.

نطرتون را راجع به اسب نژاد ترکمن یموت برای علاقه مندان بفرمائید:

از خصوصیات اسب یموت ایرانی داشتن خلق و خوی آرام ، مهربان و همراهی دلنشین با سوارکار است که به دلیل اندام درشت به اصطلاح دولا بودن اسب به شما احساسی بس شیرین از سوارکاری می دهد.

شجاعت از امتیازات دیگر این اسب خالص ایرانیست به طوریکه به شما این اطمینان را می دهد که به هنگام سواری آزاد با صدای سگی از خود بیخود نشده و بالعکس با آرامش از خود و شما محافظت می کند و یا به هنگام شلیک گلوله و پرتاب تیر از چله کمان اندک واکنش نا به جایی از خود بروز نمی دهد که این اسب نازنین را تبدیل به گزینه ای عالی برای ورزش های گوناگون کرده است.

به نظر شما دلیل اینکه این اسب که یکی از اصیل ترین اسب های ایران هست به این روز افتاده است و کمتر به آن توجه شده چیست؟

با توجه به تحقیقات در مورد تقلیل اسب یموت این حقیر به این نتیجه رسیدم که حکایت اسب یموت ایرانی همان حکایت اسب عرب خالص ایرانیست که متاسفانه اختلاط آنها با دوخون ها ,آخال ها و ترویردها موجبات کاهش سریع تعداد آنها شده به طوری که تعداد سیلمی های خالص باقیمانده به تعداد انگشتهای دو دست هم نمیرسد و عملا از زمان گذشته هیچ گونه اصلاح نژاد علمی صورت نگرفته و فقط و فقط یک تولید معمولی از یک یا دو سیلمی خاص اتفاق افتاده است که خود علتی برای نابودی سیلمی های ممتاز یموت آن زمان بوده است که به سختی می توان بازمانده های هر چند پیر و فرتوت از آنها یافت.

تعصب و اصرار برخی از متنفذین و صاحبان سواد و نظر بر روی تولیداتی خاص باعث به حاشیه رانده شدن تولید کنندگان سنتی شد که خیلی از آنها عملا از مرکزیت و هسته تولید خارج و بقیه را مجبور کرد به جهت جلو گیری از نابودی روی به تولیدات مشابه بیاورند که این خود بزرگترین ضربه بر پیکره اسب یموت بود.

در کنار و همسو با جریان فوق الذکر واردات اسبان نه چندان با کیفیت خارجی ضربه ای سهمگین بر پیکره ضعیف اسب ایرانی وارد کرد.

سخن آخر و انتظارات شما از مسئولین چیست؟

مسئولین وقت به جای اعتماد به تولید کننده داخلی و حمایت از آنها روی به واردات اسب از خارج از کشور نمودند و با مرجع قرار دادن آنها موجبات فراموشی یموت ایرانی را فراهم نمودند لذا جا دارد که سیاست های جدیدی درباره حمایت های بیشتر از پرورش دهندگان این نژاد و کلا نژادهای اسب اصیل کشور بشود.

 

 


                                                                                      منبع خبر :    


 

امید انتظام |   1394/11/08 16:59:49   |
0     0
سلام.من یه اسب ترکمن یموت دارم.نریان هست.دوسال پیش کره 1 ساله بود خریدم از یکی از دوستانم.ولی مدارک نداره.اما اسب فوقالعاده خوبیه.میخواستم راجبش باهاتون صحبت کنم.شماره من 09357780677 .ممنون میشم بامن تماس بگیرین یا شمارتونو برام بفرستین.
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
دیدگاه کاربران

 


اخبار مرتبط